wtorek, 15 października 2019 19:18

Powiat myślenicki: Bądź szybszy, przebadaj płuca za darmo

Autor Anna Piątkowska-Borek
Powiat myślenicki: Bądź szybszy, przebadaj płuca za darmo

Rak płuc – bezpłatne badania dla mieszkańców powiatu myślenickiego.

Powiat myślenicki realizuje program profilaktyki raka płuc. Mieszkańcy mogą skorzystać z darmowych badań.

– Zachęcamy mieszkańców zameldowanych na terenie powiatu myślenickiego do skorzystania z bezpłatnych badań tomograficznych (TK), wykonywanych w SPZOZ w Myślenicach, ul. Szpitalna 2 (szpital). Badania te pozwalają bardzo wcześnie wykryć nowotwór lub inne zmiany w płucach – podaje Starostwo Powiatowe w Myślenicach.

Ra płuc jest najczęściej diagnozowanym nowotworem złośliwym. Z jego powodu każdego roku w Polsce umiera 20 tysięcy osób. Wczesne diagnozowanie nowotworu może prowadzić do całkowitego wyleczenia.

Program profilaktyki raka płuc jest finansowany ze środków powiatu myślenickiego. Współfinansują go gminy: Pcim, Lubień i Wiśniowa.

Kto może przebadać się za darmo?

Program skierowany jest do osób które ukończyły 45. rok życia, nie chorują na choroby płucne i nie są objęte opieką poradni specjalistycznych zajmujących się chorobami płuc oraz u których w ostatnim roku nie wykonywano badań RTG lub tomografii komputerowej.

– Przy odbiorze wyników zostanie udzielona edukacyjna porada profilaktyczna oraz porada lekarza specjalisty, obejmująca swoim zakresem analizę wyników badań TK – dodaje Starostwo Powiatowe w Myślenicach.

Bezpłatne badania tomografii płuc mieszkańców powiatu myślenickiego wykonywane są w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Myślenicach. Na badanie trzeba się umówić telefonicznie: 12 273 03 36.

Myślenice - najnowsze informacje