piątek, 26 lutego 2021 10:10

Atak hakerów kosztował Oświęcim 620 tys. złotych

Autor Wiktoria Mitura
Atak hakerów kosztował Oświęcim 620 tys. złotych

Rada Powiatu Oświęcimskiego podjęła decyzję o przesunięciu ponad 600 tysięcy złotych z budżetu drogowego na odszyfrowanie baz danych. W związku z tym wiele dróg może nie zostać naprawionych.

Redaktorzy serwisu Sekurak ustalili, że 13 października 2020 roku doszło do przejęcie serwera Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Oświęcimiu. W sieci pojawił się wówczas przetarg na odzyskanie zaszyfrowanych baz danych systemu. Później znalazła się firma, która z chęcią chciała rozwiązać ten problem.

Powiat musiał koniecznie zorganizować pieniądze, aby zapłacić firmie. W uchwale zarządu powiatu czytamy: Zmiany w budżecie Powiatu po stronie wydatków budżetowych:w dziale 600, rozdział 60014 przesunięto środki między grupami wydatków w wysokości 620.000 zł z przeznaczeniem na realizację umowy z firmą MAGNES DANYCH Sp. z o.o. na odszyfrowanie baz danych geodezyjnych, kartograficznych i drogi.

W treści przetargu czytamy natomiast: Przedmiotem zamówienia jest odzyskanie zaszyfrowanych baz danych systemu geodezyjno- kartograficznego Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu. Odzyskanie polega na całkowitym odszyfrowaniu danych oraz konwersji danych do bazy wynikowej, która będzie mogła zostać skutecznie zaimportowana do systemu geodezyjnego. Baza danych składa się z plików dbf, które zawierają zarówno dane geodezyjne z ewidencji gruntów i budynków oraz skany map, rastry oraz pliki dołączane za pomocą systemów informatycznych przez m.in. geodetów. Łącza pojemność bazy danych to ok 2 TB. Odzyskane bazy danych zostaną zaimportowane do obsługującego je oprogramowania klienckiego oraz zostanie sprawdzona prawidłowość ich działania.

Można wnioskować, że powiat nie posiadał kopii zapasowej plików. Za odzyskanie danych urząd musi zapłacić 620 tysięcy złotych.

Do podobnej sytuacji doszło w Urzędzie Marszałkowskim w Krakowie. Pisaliśmy o tym tutaj:

Kraków. Atak hakerski w Urzędzie Marszałkowskim
Urząd Marszałkowski w Krakowie jest sparaliżowany awarią systemu informatycznego i poczty elektronicznej. Co się stało?

info: dobreprogramy.pl

Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje

Rozrywka