środa, 16 marca 2022 15:58

Powiat Wielicki buduje rondo w Grajowie. Połowę kosztów pokryje dotacja

Autor Marzena Gitler
Powiat Wielicki buduje rondo w Grajowie. Połowę kosztów pokryje dotacja

Grajów to niewielka, pięknie położona miejscowość w gminie Wieliczka. Krzyżują się tu  drogi z Gorzkowa do Dobranowic oraz z Chorągwicy do centrum Grajowa. Teraz skrzyżowanie z drogą powiatową zostanie przebudowane. Powstanie tam bezpieczne rondo.  

Powiat Wielicki realizuje inwestycję na drodze powiatowej w Grajowie. To ruchliwa trasa. Korzystają z niej nie tylko mieszkańcy, ale też autobusy komunikacji miejskiej i Autobusowych Linii Dowozowych Kolei Małopolskich.  

Teraz, w celu poprawy bezpieczeństwa zostanie tu zbudowane rondo. Powstaną też chodniki i zatoki przystankowe. Dodatkowo powstaną nowe rowy i pobocza, sama zaś droga będzie poszerzona i zyska nową nawierzchnię. Przesunięto nawet z tego powodu zabytkową kapliczkę przydrożną Matki Boskiej Różańcowej z 1856 roku, ufundowana przez Jana i Teklę Caycyków (Czajczyków).

Inwestycja jest już mocno zaawansowana. Do tej pory wykonano warstwy podbudowy oraz wykonano kanalizację przeciwdeszczową. Wcześniej przebudowano sieci uzbrojenia terenu: gazową, wodociągową, elektryczną i teletechniczną.

Modernizacja odbywa się na koło 200 metrowym odcinku drogi. Na razie nadal przypomina on wielki plac budowy, bo zgodnie z projektem kładzione są nowe warstwy konstrukcyjne jezdni, chodników, poboczy, zatok autobusowych oraz budowane odwodnienie w postaci kanalizacji deszczowej.

- Całkowity koszt tej inwestycji to około 2 milionów złotych, z czego połowa to dotacja z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg - mówi wicestarosta wielicki Henryk Gawor. Przebudowa ma zakończyć się planowo 30 lipca 2022 roku.

fot. Marzena Gitler / Głos24

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje