poniedziałek, 30 sierpnia 2021 20:13

Powódź w Małopolsce. Alarmy i pogotowia już w 15 gminach i 6 powiatach

Autor Marzena Gitler
Powódź w Małopolsce. Alarmy i pogotowia już w 15 gminach i 6 powiatach

Małopolska tonie w deszczu. Wezbrane rzeki i potoki zalały drogi i ulice. Alarmy i pogotowia powodziowe wprowadzono już w 15 gminach i 6 powiatach. W Krakowie obradował Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego.

Dotychczasową sytuację i skutki frontu, który przechodzi nad Małopolską, omówiono na doraźnym posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które zwołał wojewoda małopolski Łukasz Kmita. W posiedzeniu wziął udział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Obecni byli także wicewojewodowie Józef Leśniak oraz Ryszard Pagacz, a także przedstawiciele małopolskich służb.

– Przed Małopolską kolejny trudny okres. Monitorujemy sytuację. Doskonale wiemy, jak trudne w naszym regionie są powodzie górskie, a jak pokazała sytuacja w krakowskim Bieżanowie – również tereny zurbanizowane musiały się mierzyć z opadami na ogromną skalę. Służby są w pogotowiu. Prognozy nie są dobre. W najbliższych godzinach opady powinny być nieco lżejsze, ale spodziewamy się kolejnych. Jesteśmy w pełni przygotowani do wzmożonych działań – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Państwowa Straż Pożarna do godzin popołudniowych obsłużyła już 135 zdarzeń. Głównie interwencje polegają na pompowaniu wody z piwnic i zalanych terenów oraz podnoszeniu obwałowań.

Na godzinę 14.00 bez prądu było 389 mieszkańców (głównie z powiatu krakowskiego). W ciągu dnia wskutek zamulenia nieprzejezdna była droga krajowa nr 75 w miejscowości Witowice Górne w powiecie nowosądeckim. Uszkodzona została także droga wojewódzka nr 971 w miejscowości Żegiestów. Osuniecie się nasypu drogi spowodowało zamknięcie szlaku kolejowego nr 96 Tarnów – Żegiestów na odcinku Andrzejówka – Muszyna. Jak potwierdzili zarządcy tych odcinków, w ciągu dnia utrudnienia zostały usunięte.

Alarm powodziowy obowiązuje w 3 gminach: Łososina Dolna (powiat nowosądecki), Ciężkowice (powiat tarnowski) oraz Gręboszów (powiat dąbrowski).

Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje w 5 powiatach, 1 mieście na prawach powiatu i 12 gminach. To Bolesław, Radgoszcz, Dąbrowa Tarnowska, Szczucin, Mędrzechów i Olesno w powiecie dąbrowskim, miasto Grybów, powiaty: bocheński, limanowski, myślenicki i nowosądecki oraz miasto Nowy Sącz. Tuchów (powiat tarnowski), Gródek nad Dunajcem (powiat nowosądecki), Skawina (powiat krakowski), Raciechowice (powiat myślenicki), Korzenna (powiat nowosądecki), Iwkowa (powiat brzeski), Myślenice (powiat myślenicki), Lisia Góra (powiat tarnowski) oraz Kamionka Wielka (powiat nowosądecki).

O godz. 15 30 sierpnia przekroczyły stan alarmowy rzeki: Uszwica w Borzecinie – o 20 cm, Stradomka w Stradomce – o 18 cm oraz Biała w Tuchowie – o 20 cm.

Stan ostrzegawczy przekroczyły: Biała w Golance – o 182 cm, Szreniawa w Biskupicach – o 37 cm, Biała w Ciężkowicach – o 78 cm, Dunajec w Czchowie – o 48 cm, Sękówka w Gorlicach, Biała w Grybowie – o 43 cm; Czarna Orawa w Jabłonce – o 19 cm, Łososina w Jakubowicach – o 64 cm, Raba w Proszówkach – 0 100 cm, Raba w Rabce – o 6 cm, Skawinka w Radziszowie – o 38 cm, Skawa w Suchej Beskidzkiej – 1 cm, Białka w Trybszu – o 20 cm, Ropa w Uściu Gorlickim, Niedziczanka w Niedzicy – 0 14 cm, Kamienica w Nowym Sączu – o 27 cm, Łubianka w Nowym Sączu – o 20 cm, Czarny Dunajec w Nowym Targu – o 57 cm, Dunajec w Nowym Targu – o 6 cm.

Niestety, prognozy nadal są niepokojące. Przewidywane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Całkowita suma opadów opadu może wynieść od 35 mm do 50 mm, lokalnie do 70 mm. Miejscami możliwe są również burze. Oczywiście przekłada się to na poziom wody w rzekach. Większość województwa objęta jest ostrzeżeniem hydrologicznym IMGW II stopnia. Wezbraniom może towarzyszyć przekroczenie stanów ostrzegawczych.

inf. MUW, fot. Powiat Nowosądecki

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka