środa, 23 października 2019 10:22

Prace ogrodowe jesienią

Autor Głos 24
Prace ogrodowe jesienią

Wraz z nadejściem września, następuje koniec lata i chociaż w ogrodzie nie trzeba już kosić trawy, pielęgnować kwiatów, dochodzą inne obowiązki, ponieważ trzeba zadbać o rośliny, przygotować je na przetrwanie zimy tak by w przyszłym roku mogły na nowo rozkwitnąć i wydać owoce.

Jesienne obowiązki

Przede wszystkim jesień kojarzy się z pięknymi, kolorowymi lisimi,  które opadają na ziemię, dlatego należy je regularnie grabić. Można to zrobić w sposób tradycyjny, za pomocą grabi lub  wykorzystując specjalny odkurzacz, który wykonuje prace dużo szybciej i sprawniej, także dla właścicieli większych ogrodów jest wyjątkowo przydatny. Liści nie należy spalać, gdyż powoduje to zanieczyszczanie środowiska oraz niekorzystnie wpływa na zwierzęta żyjące w trawie. Najlepiej zebrać je do kompostownika, który można wykorzystać jako nawóz.

Jesień to idealna pora do nawożenia roślin. Zastosowanie kompostu pozwala na zregenerowanie składników mineralnych zawartych  w glebie, które są regularnie czerpane przez rośliny. Uzupełnienie poszczególnych pierwiastków za pomocą naturalnych czy sztucznych nawozów  pozwala roślinom lepiej wyglądać, ich liście są ładniej wybarwione i bardziej okazałe.

Kwiaty doniczkowe należy schować wewnątrz budynku, ponieważ ich płytkie ukorzenienie i słabe przystosowanie nie pozwoli im na przetrwanie ciężkich mrozów.. Jeżeli chodzi o rośliny typowo ogrodowe, warto skupić na nich uwagę, dzięki odpowiedniemu przygotowaniu przetrwają każdy mróz i będą mogły się rozrosnąć w kolejnym roku. Przede wszystkim należy usunąć połamane gałęzie, uschnięte liście, jesień to idealna pora aby pozbyć się niechcianych chwastów. Gałęzie powinno przycinać się kiedy są jeszcze na nich obecne liście, co zapobiega wycięciu zdrowych gałęzi. Suche gałęzie można rozdrobnić i w raz z liśćmi składować w kompostowniku. Jest to ekologiczne rozwiązanie dzięki czemu rośliny dostają "zastrzyk energii" w postaci składników mineralnych w glebie, bez wykorzystania sztucznych nawozów , Wczesną jesienią można zasadzić rośliny iglaste oraz cebulki kwiatów, jeszcze przed nadejściem pierwszych mrozów, dzięki czemu zdążą się zakorzenić, a wiosną będą mogły rozkwitnąć i cieszyć oko.

Ochrona przed zimnem

Ochrona roślin przed mrozem, jest potrzebna aby rośliny mogły przetrwać zimę. Zabezpieczenie gleby za pomocą kompostu, liści czy otuliny pozwala na zapobieganiu wahaniom temperatury w glebie, dzięki czemu korzenie będą  miały dostęp do wody i substancji odżywczych. Rośliny, które zostają zielone przez cały rok należy podlewać nawet w trakcie trwania zimy, ponieważ przez powierzchnię liści tracą wodę, którą trzeba systematycznie uzupełniać.

Jesień to pora roku, kiedy cały ogród przygotowuje się do nadejścia srogich mrozów, dlatego wymaga on odpowiedniego traktowania. Przejście przez wymienione etapy pozwala przygotować i zabezpieczyć rośliny przed zimnem i utratą wody, zasadzenie cebulek jesienią, sprawia, że zakwitnięcie kwiatów następuje już wczesną wiosną, a odpowiednie nawożenie procentuje pięknym i zdrowym wyglądem naszych roślin.

Artykuł powstał przy współpracy z ogrodniczym sklepem ogrodniczym Sklep Poradnik Ogrodniczy.

Styl Życia - najnowsze informacje