wtorek, 30 stycznia 2024 10:52

Protest pracowników przed Browarem Tenczynek. "Złośliwe unikanie wypłaty to po prostu kradzież"

Autor Patryk Trzaska
Protest pracowników przed Browarem Tenczynek. "Złośliwe unikanie wypłaty to po prostu kradzież"

– Zostaliśmy oszukani. Domagamy się wypłaty naszych  pensji! — domagali się pracownicy podkrakowskiego browaru Tenczynek, należącego do byłego posła Janusza Palikota. Z protestującą załogą spotkali się posłowie partii Razem, Daria Gosek-Popiołek i Adrian Zandberg.

Według relacji pracowników, sprawa dotyczy przynajmniej 7 spółek należących do Janusza Palikota oraz konsorcjum Manufaktura Piwa, Wódki i Wina. Problemy z wypłatami wynagrodzeń i zobowiązań wobec drobnych inwestorów miały pojawić się w ubiegłym roku.  

Pracownicy obawiają się, że kolejne spółki mogły być zakładane także po to, żeby utrudnić im dochodzenie ich praw w sądzie. Niektórym obiecywano, że „pensje wkrótce trafią na ich  konta”, jednak nigdy tak się nie stało. Sami pracownicy mają już dość tej sytuacji i nie kryją swojego rozgoryczenia. — Byliśmy po prostu oszukiwani. Nikt z nas nie otrzymał wynagrodzenia. Manufaktura ciągle nie została postawiona w stan upadłości, więc nie możemy liczyć na pomoc z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych  — mówił podczas spotkania przedstawiciel pracowników. Według ich  relacji załogę wprowadzano w błąd zapewnieniami o inwestorze, który wkrótce wypłaci zaległe pensje.  

Strajkujący podczas protestu przed siedzibą browaru mówili również o braku kontaktu ze swoimi przełożonymi. — Szefostwo nie kontaktuje się z nami, nie wiemy czy w ogóle  zobaczymy nasze pieniądze. A mamy rodziny na utrzymaniu! Tymczasem pan  Palikot bryluje w mediach społecznościowych, więc postanowiliśmy przypomnieć mu o sobie – podkreślała jedna z protestujących.

Rzeczywiście pomimo apeli pracowniczych zarówno Janusz Palikot, jak i spółki jemu podległe nie wydały oświadczenia w tej sprawie. W social mediach byłego posła możemy zobaczyć posty promujące jego książkę, jednak na żadnej z popularnych rolek nie odnosi się do zarzutów pracowników. Próbowaliśmy skontaktować się z Browarem Tenczynek, jednak na chwilę publikacji artykuły nie udało nam się uzyskać stanowiska spółki do zarzutów protestujących.

Z protestującymi spotkali się posłowie partii Razem, Daria Gosek-Popiołek i Adrian Zandberg. — Złośliwe unikanie wypłaty to po prostu kradzież. Jeśli do tego doszło, to pan Palikot powinien ponieść dotkliwe konsekwencje — komentowała słowa pracowników browaru posłanka Daria Gosek-Popiołek.

Posłowie Razem zapowiedzieli wniosek do inspekcji pracy o sprawdzenie, czy formy  zatrudnienia u biznesmena były zgodne z prawem. Chodzi m.in. o umowy cywilno-prawne i B2B, w których pracownik jest dużo słabiej chroniony  niż w przypadku normalnej umowy o pracę. Przekwalifikowanie umów  ułatwiłoby pracownikom dochodzenie swoich roszczeń.

—  To kolejna taka historia, kiedy pracownicy na własnej skórze przekonują  się, dlaczego warto mieć umowę o pracę, a nie jakieś dziwne wynalazki.  Kiedy pracownik wykonuje obowiązki w określonym miejscu i czasie, pod  nadzorem, to należy się umowa o pracę, a wraz z nią — lepsza ochrona  pensji — mówił Adrian Zandberg.  

Posłowie Razem zapowiedzieli, że zwrócą się w tej sprawie do prokuratora generalnego. — To oburzająca historia. Zgłasza się do nas sporo osób, z różnych części kraju — zarówno pracowników tych spółek, jak i drobnych  inwestorów, którzy zaufali Palikotowi. Uważają, że zostali przez niego  oszukani. To nie jest odosobniony przypadek. Zwrócimy się do pana Adama Bodnara, żeby objął nadzorem postępowania przygotowawcze, które toczą się w sprawie spółek z tej grupy — zapowiedziała posłanka Gosek-Popiołek.

fot. Dawid Majewski

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje

Rozrywka