piątek, 9 lutego 2024 17:09

Protest rolników w Krakowie i Małopolsce. Mamy zdjęcia i filmy!

Autor Marzena Gitler
Protest rolników w Krakowie i Małopolsce. Mamy zdjęcia i filmy!

Kilkuset rolników zablokowało dziś od rana drogi w Małopolsce. Ponad sto traktorów wjechało do Krakowa z Bochni przez Wieliczkę. – Nasza cierpliwość się wyczerpała. Stanowisko Brukseli z ostatniego dnia stycznia 2024 roku jest dla całej naszej społeczności rolniczej nie do przyjęcia - napisali organizatorzy ogólnopolskiego strajku drogowego.

Protesty rolników rozpoczęły się oficjalnie o godz. 10. Duża grupa traktorów wjechała do stolicy Małopolski od strony Bochni i Wieliczki.

Setki traktorów w Krakowie

Duża kolumna dotarła do ronda Mogilskiego w Krakowie i skierowała w stronę ronda Grzegórzeckiego, następnie na DK79. Druga grupa, która wyruszyła z Bochni, jedzie drogą DK94 w stronę ronda Matecznego, gdzie zamierza zawrócić.

Duża grupa traktorzystów dotarła do ronda Mogilskiego w Krakowie i kieruje się w stronę ronda Grzegórzeckiego, następnie...

Opublikowany przez Małopolska Policja Piątek, 9 lutego 2024

Krakowska policja poinformowała, że dwie kolumny maszyn rolniczych jadą w kierunku dużych rond w Krakowie. Kolumna z miejscowości Pobiednik Wielki jest już w Nowej Hucie, wkrótce dotrze do rond Mogilskiego i Grzegórzeckiego. Filmy nadsyłane przez krakowian zamieściła na Facebooku Platforma Komunikacyjna Krakowa - PKK.

Rondo Matecznego teraz. Film: Marlena.

Opublikowany przez Platforma Komunikacyjna Krakowa - PKK Piątek, 9 lutego 2024

Druga kolumna od strony Bochni, przez Wieliczkę dotarła do ronda Matecznego. Protestujący dotarli też do Placu Centralnego i Ronda Czyżyńskiego.

Protestujący dotarli do Placu Centralnego i Ronda Czyżyńskiego. Film nadesłał Smok.

Opublikowany przez Platforma Komunikacyjna Krakowa - PKK Piątek, 9 lutego 2024

Protesty w całej Mało(Polsce)

Znaczne utrudnienia występują na trasie Cholerzyn - Liszki - Kraków. Rolnicy protestują również w powiatach: proszowickim, dąbrowskim, tarnowskim, oświęcimskim i nowosądeckim.

Zdjęcia z powiatów: proszowickiego, dąbrowskiego, tarnowskiego, oświęcimskiego, nowosądeckiego oraz z Krakowa👇

Opublikowany przez Małopolska Policja Piątek, 9 lutego 2024

Kolumna pojazdów rolniczych przejechała też w ramach protestu przez centrum Tarnowa.

Opublikowany przez Małopolska Policja Piątek, 9 lutego 2024

Tarnowska Policja sfilmowała też przejazd protestujących przez Żabno (pow. tarnowski).

Protest rolników - Żabno

Opublikowany przez Tarnowska Policja Piątek, 9 lutego 2024

Kolumna traktorów przejechała też przez Łęg Tarnowski.

Łęg Tarnowski

Opublikowany przez Tarnowska Policja Piątek, 9 lutego 2024

Jak dużo osób dołączyło do protestów widać m.in. na zdjęciach z Rogoźnika w powiecie nowotarskim.

Rogoźnik - powiat nowotarski 👇Autor: Daniel Urbaniak

Opublikowany przez Małopolska Policja Piątek, 9 lutego 2024

W asyście Policji

Protestujący legalnie rolnicy poruszają się w asyście Policji, która czuwa nad bezpieczeństwem. Na pozostałych trasach w Małopolsce policjanci na bieżąco udrażniają ruch i kierują kierowców na objazdy.

  • Zobacz:
To będzie prawdziwy drogowy armagedon! Szkoły zawieszają zajęcia. Rolnicy wyjadą na ulice
W najbliższy piątek (9 lutego) rolnicy z całego kraju przeprowadzą protest, który wpłynie na ruch drogowy w Polsce. Kierowcy w Małopolsce powinni uzbroić

Dlaczego protestują?

Przypomnijmy, powodem akcji piątkowej protestacyjnej jest niezgoda na politykę Komisji Europejskiej, której komisarzem d.s. rolnych od 1 grudnia 2019 jest polityk PiS Janusz Wojciechowski.

– Nasza cierpliwość się wyczerpała. Stanowisko Brukseli z ostatniego dnia stycznia 2024 roku jest dla całej naszej społeczności rolniczej nie do przyjęcia. Dodatkowo, bierność władz Polski i deklaracje współpracy z Komisją Europejską oraz zapowiedzi respektowania wszystkich decyzji Komisji Europejskiej w sprawie importu płodów rolnych i artykułów spożywczych z Ukrainy nie pozostawia nam innego wyboru, jak ogłosić strajk generalny – poinformował przed protestem organizator strajku - NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność".

Protesty rolników odbywają się nie tylko w Polsce. Do tej pory masowe strajki miały miejsce m.in. w Niemczech, Francji, Rumunii, Grecji czy w Brukseli. Głównym powodem protestów jest spadek opłacalności produkcji oraz słaba pozycja w dystrybucji żywności. Rolnicy sprzeciwiają się także importowi zboża z Ukrainy oraz wdrożeniu „Europejskiego Zielonego Ładu”. – Prosimy rodaków o wyrozumiałość i świadomość sytuacji w jakiej wszyscy się znaleźliśmy. Walczymy o nasze wspólne dobro, jakim jest uchronienie przed upadkiem i bankructwem polskich rodzinnych, niejednokrotnie wielopokoleniowych gospodarstw rolnych – zaapelował NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność".

Piątkowy protest organizowany jest w ramach 30-dniowego strajku rolników w całej Polsce.

Jeśli potrzebujesz pomocy drogowej na terenie Tarnowa - sparwdź ofertę OMT!

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka