sobota, 9 października 2021 08:50

Protesty w Małopolsce po wyroku TK. "My zostajemy, Rząd wychodzi!"

Autor Marzena Gitler
Protesty w Małopolsce po wyroku TK. "My zostajemy, Rząd wychodzi!"

Kraków, Chrzanów, Gorlice, Nowy Sącz, Oświęcim, Tarnów, Myślenice, Bochnia i Zakopane to miejscowości, w których w niedzielę odbędą się protesty przeciwko kolejnemu kontrowersyjnemu orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. Organizatorzy akcji pod hasłem "My zostajemy, Rząd wychodzi! " obawiają się perspektywy polexitu i nie zgadzają się na upolitycznienie w Polsce sądownictwa.

Organizatorem protestów są: KOD_Małopolskie, WOLNA NAUKA i Ogólnopolski Strajk Kobiet - Kraków, ale można się spodziewać, ze dołączą do nich inne organizacje.  W zaproszeniu do dołączenia do akcji, która obejmuje już 9 miast na terenie Małopolski inicjatorzy protestów podkreślają, że obawiają się decyzji, które mają wyprowadzić Polskę z Unii Europejskiej. "Czas powiedzieć „stop”! Wczorajsze (7 października - przyp. red.) wypowiedziane przez Julię Przyłębską oświadczenie władzy, że nie zamierza przestrzegać prawa Unii  Europejskiej, praktycznie nas z tej Unii usuwa, niwecząc całą polską drogę od PRL ku Zachodowi i wciskając nas w obszar bezprawia. My obywatele Polski i Europy nie możemy na to pozwolić! Musimy bronić, także na ulicach, naszego miejsca w Europie, zanim obłąkani władzą i swoimi przywilejami ludzie pozbawią nas przyszłości, już formalnie wyprowadzając nas z Unii" - czytamy w utworzonym na Fecebooku wydarzeniu pod hasłem "My zostajemy, Rząd wychodzi!".

Przypomnijmy, kolejny (po wyroku dotyczący ograniczenia aborcji z 22 października 2020 roku) kontrowersyjny wyrok TK tym razem dotyczy stosowania wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Trybunał (TSUE) jest najwyższą władzą sądowniczą Unii, jego orzeczenia mają znaczenie wykraczające poza konkretne postępowania i państwa należące do UE są zobowiązane do podporządkowywania się jego orzeczeniom.

Komitet Obrony Demokracji w wydanym po wyroku oświadczeniu stwierdził, że "Trybunał sprzeniewierzył się zapisom Konstytucji i swoim wyrokiem po raz kolejny potwierdził, że Polska pod rządami PiS i jego popleczników nie jest demokratycznym państwem prawnym (Art. 2), organy władzy publicznej, jak Prezydent RP, Trybunał Konstytucyjny, neo-KRS, KRRiT nie działają na podstawie prawa i w granicach prawa (Art. 7), a dane zagranicznym partnerom i sojusznikom zapewnienie przestrzegania umów międzynarodowych w Art. 9 Konstytucji RP staje się fikcją."

Rzeczpospolita Polska przestrzega wiążącego ją prawa międzynarodowego. (Art.9 Konstytucji RP) W związku z wydaniem...

Opublikowany przez Komitet Obrony Demokracji Piątek, 8 października 2021

Protesty w Małopolsce odbędą się w;

  • Krakowie - Rynek g. 16
  • Gorlicach - Rynek g. 16
  • Tarnowie - Rynek g. 18
  • Myślenicach - Rynek g. 18
  • Oświęcimiu - Rynek g. 16
  • Nowy Sącz - pod Zegarem g. 16

Nie podano miejsca i godziny rozpoczęcia protestu w Chrzanowie, ale organizatorzy zapowiedzieli, że lista będzie aktualizowana.

Główny protest, do którego wezwał były premier i szef PO Donald Tusk, odbędzie się o godz. 18 w Warszawie.

fot. Bernard Szwabowski / Głos24

Kraków

Kraków - najnowsze informacje