Stary murowany komin wymaga niekiedy renowacji. Po wielu latach użytkowania może okazać się, że jest on nieszczelny i mało wydajny. Jego naprawa możliwa jest dzięki zastosowaniu wkładu kominowego. To specjalna konstrukcja, która jest montowana wewnątrz dotychczasowego komina. O tym, jakie są możliwości takiego rozwiązania, dowiesz się w tym artykule!
W starszym budownictwie spotykamy się głównie z murowanymi kominami, które nie są już takie skuteczne, jak na początku swojego funkcjonowania. Dochodzi do rozszczelnień konstrukcji, a także jej niszczenia pod wpływem działania szkodliwego kondensatu. Komin, który nie odprowadza prawidłowo spalin z urządzenia grzewczego na zewnątrz budynku stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców. Zanieczyszczenia nie trafiają bowiem poza dom, tylko w nim pozostają. Kocioł, który nie ma odpowiedniego ciągu, nie jest w stanie efektywnie spalać paliwa. Aby temu zapobiec, należy przeprowadzić renowację starego komina lub zbudować nowy. Ta pierwsza ewentualność wydaje się często najprostszym sposobem na naprawę starszej konstrukcji.
Jak przeprowadzić renowację starego komina?
Przez naprawę starego komina rozumiemy jego uszczelnienie oraz zabezpieczenie przed negatywnym wpływem zanieczyszczeń, a zwłaszcza kondensatu. Najlepszym sposobem na uzyskanie takiego efektu jest zamontowanie wkładu kominowego. O możliwościach takiego rozwiązania przekonało się już wielu właścicieli starszych budynków z nieefektywnymi kominami.
Wkład kominowy to połączone ze sobą rury metalowe, montowane wewnątrz dotychczasowej konstrukcji odprowadzającej spaliny. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu materiałów, z których są produkowane oraz ich instalacji, możliwe jest skuteczne naprawienie starego komina.
Wkład produkowany jest ze stali kwasoodpornych, a także żaroodpornych. To sprawia, że konstrukcja jest wytrzymała oraz odporna na negatywne działanie zanieczyszczeń. Na uwagę zasługuje również niska pojemność cieplna, sprawiająca, że komin nagrzewa się w dość szybkim tempie. To z kolei przekłada się na zachowanie prawidłowego ciągu, co ma ogromne znaczenie dla właściwej pracy urządzenia grzewczego.
Montaż wkładu kominowego przeprowadza się od góry dotychczasowej konstrukcji. Instalacja polega na wprowadzaniu do środka kolejnych rur oraz ich łączeniu.
Jaki wkład kominowy wybrać?
Na rynku dostępne są wkłady kominowe przewidziane do wszystkich typów kotłów, a zatem wykorzystujących różne paliwa grzewcze.
Możemy więc wyszczególnić wkłady kominowe:
● kondensacyjne/TURBO i elastyczne - przewidziane dla kotłów gazowych,
● kwasoodporne owalne/okrągłe - do uniwersalnych zastosowań,
● żaroodporne owalne/okrągłe - do kotłów opalanych drewnem.
Sprawdź wkłady kominowe produkowane przez Jawar - https://jawar.com.pl/
Podsumowanie
Zastosowanie wkładu kominowego do starego komina to sprawdzony sposób na jego naprawę. To szczególnie przydatne rozwiązanie w przypadku budynków wykorzystujących dotychczas murowane konstrukcje. Wkład kominowy sprawia, że zanieczyszczenia są prawidłowo odprowadzane na zewnątrz budynku. Jest on odporny na działanie szkodliwego kondensatu. Ponadto nagrzewa się szybciej i gwarantuje właściwy ciąg.