czwartek, 27 kwietnia 2023 08:52

Renta wdowia, państwo świeckie, prawa kobiet. Lewica składa obietnice w Krakowie

Autor Julia Banaś
Renta wdowia, państwo świeckie, prawa kobiet. Lewica składa obietnice w Krakowie

Mieszkańcy Krakowa mogą być już przyzwyczajeni do organizowanych przez krakowskich posłów konferencji prasowych. Tym razem, Lewica odwiedziła stolicę Małopolski w bardzo licznym gronie, co wzbudziło duże zainteresowanie mediów.

Lewica nie zwalnia tempa. W ramach swojego aktualnego programu wyborczego "Bezpieczna rodzina" zorganizowali trasę po Polsce. Wczoraj (26 kwietnia) zorganizowali konferencję prasową w Krakowie. Politycy nie ogłosili żadnych nowch postulatów, zamiast tego starali się przedstawić odbiorcom bardziej szczegółowo te dotychczasowe.

Maciej Gdula postawił nacisk na obecne kontrowersje związane z systemem edukacji w kraju. W dużej mierze koncentrował się na problemie odchodzenia rodziców od posyłania swoich dzieci do szkół publicznych i zaniedbań względem niewystarczających płac dla nauczycieli. Jednocześnie, zwrócono uwagę na to, że każde dziecko powinno mieć możliwość zjedzenia jednego ciepłego posiłku, podczas długiego dnia w szkole. – "Mamy kryzys demograficzny, który nie wziął się z niczego. Sytuacja się pogarsza przez inflację, ale nie jest to jedyny powód. Upada szkoła publiczna, liczba dzieci w szkołach społecznych i niepublicznych zwiększyła się aż o 90% – kontynuował.

"Jako Lewica, chcemy przypomnieć, że to my stoimy po stronie pracowników i pracowniczek, to my walczymy o ich prawa, żeby żyli godnie. Żeby nas wszystkich było stać na codzienne rachunki, a pensja wystarczyła na opłacenie czynszu." – mówiła wiceprzewodnicząca klubu Lewicy Magdalena Biejat.

Posłanka Daria Gosek-Popiołek skupiła się na problemie kryzysu mieszkaniowego. Przypomniała, że Lewica kilkukrotnie skierowała do samorządu propozycję programu, którego zadaniem byłoby zniwelowanie barier finansowych, które na ten moment uniemożliwiają większości młodym ludziom zakup mieszkania. – " Inicjatywy PiS nie rozwiążą tego problemu, bo coraz więcej osób nie ma zdolności kredytowej. To nasza propozycja, która leży na stole. Chcemy o niej rozmawiać i mamy nadzieje, że po październiku wejdzie ona w życie – powiedziała posłanka.

Politycy Lewicy zachęcili do wzięcia udziału w marszu, który odbędzie się 1 maja  i wystartuje o godzinie 10:30 pod Pałacem Kultury w Warszawie.

Wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty zaapelował do pozostałych partii politycznych – "Jesteśmy niezmienni w poglądach, bez względu na notowania.  Mamy przesłanie do opozycji. Przestańmy tworzyć sztuczne konflikty."

Fot. Kraków.pl/Julia Banaś

Kraków

Kraków - najnowsze informacje