poniedziałek, 19 października 2020 06:00, aktualizacja 5 lat temu

Rozmowa kwalifikacyjna - jak się do niej przygotować?

Autor Głos 24
Rozmowa kwalifikacyjna - jak się do niej przygotować?

Wysyłając każde kolejne CV, zwiększasz swoją szansę na otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. W momencie, gdy tak się stanie, warto wiedzieć, jak najlepiej przygotować się na spotkanie o pracę. Jakie pytania do kandydata są pewniakiem, a jakie zadawać rekruterom? O tym oraz o innych ważnych zagadnieniach dowiesz się poniżej.

Krok pierwszy: przed zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną

Bardzo często zdarza się, że pracodawca zaprasza nas na rozmowę kwalifikacyjną telefonicznie lub mailowo. W dobie smartfonów dochodzi jeszcze możliwość kontaktu poprzez aplikacje takie jak np. Whatsapp. Warto zatem sprawdzić swoje zdjęcia profilowe, zarówno na aplikacjach, jak i na e-mailu. Zadbaj też o to, by wszelkie informacje o Tobie, statusy itp. nie były w tym czasie kontrowersyjne. Unikaj deklaracji politycznych, religijnych, a także „humorystycznych” sugestii, iż kształcisz się w „Wyższej Szkole Hałasu” lub popierasz ideę „Szlachta nie pracuje”. Uwierz nam, takie wzmianki nie pomogą Ci w poszukiwaniu pracy. Pomyśl też o swoich kontach na mediach społecznościowych. Może warto, by były na ten czas prywatne tj. niewidoczne dla osób, które Cię nie znają.

Krok drugi: zainteresuj się firmą, do której aplikujesz

Pytanie, które niemal zawsze pada podczas rozmowy o pracę: „Czy wie Pan/Pani czym się zajmujemy?”. Poinformuj się kompleksowo o firmie, w której chcesz pracować. Co należy wiedzieć? Podstawa to naturalnie znajomość branży, do której należy przedsiębiorstwo oraz wiedza na temat tego, czym dokładnie się zajmuje. Sprzedażą, produkcją, reklamą? Braki w wiedzy mogą być zinterpretowane jak brak zainteresowania stanowiskiem.

Ważne jest także, by wiedzieć, z kim będziesz rozmawiać podczas spotkania rekrutacyjnego (imię i nazwisko osoby kontaktowej). Oprócz tego, w większych korporacjach możesz sprawdzić, kto jest prezesem firmy, jak ona powstała, jaką ma filozofię itp. Nie musisz znać całej historii na pamięć, ale najważniejsze fakty mogą być przydatne.

Krok trzeci: przygotuj sobie listę pytań i odpowiedzi

Ile razy zdarzyło się, że przez stres coś zostało przez Ciebie pominięte, niedopowiedziane lub po prostu zabrzmiało pokracznie. Koniec z tym! Sprawdź, jakie pytania najczęściej zadają rekruterzy i postaraj się na nie odpowiedzieć jeszcze przed rozmową kwalifikacyjną. Zapisz sobie słowa-klucze i zabierz taką notatkę ze sobą. Pamiętaj, nie chodzi tutaj o uczenie się jakichkolwiek kwestii na pamięć, a jedynie o uporządkowanie tego, co chcesz powiedzieć.

Podobnie postępuj z pytaniami do rekrutera. Moment, w którym to Ty możesz zadawać pytania to świetna okazja, by poznać nieco bardziej strukturę firmy, zrozumieć jej funkcjonowanie, a także zbadać atmosferę w pracy. O tym nie dowiesz się ze strony internetowej lub z ogłoszenia o pracy.

Krok czwarty: dobierz odpowiedni strój

Bez względu na to, jak pełna jest Twoja szafa, nie czekaj z wyborem outfitu do samego poranka przed rozmową kwalifikacyjną. Przygotuj swój strój wieczorem. Pamiętaj, aby przymierzyć zarówno ubranie, jak i buty odpowiednio wcześniej, aby w razie czego dokupić to, czego Ci brakuje lub wyprać/oddać do czyszczenia koszulę, spodnie, marynarkę itd.

Jeśli chodzi o sam dobór stroju oraz to, czym się przy tym procesie kierować, wszystko zależy od firmy. Jeśli aplikujesz do korporacji, w której panuje ścisły dress code, definitywnie się do niego dopasuj. W przypadku, gdy firma nie stosuje dress codu, możesz postawić na półoficjalny outfit.

Krok piąty: niezbędnik kandydata, czyli co zabrać ze sobą

Na ogół to rekruter informuje Cię, co musisz zabrać ze sobą na rozmowę kwalifikacyjną. Mogą to być np. Twoje dyplomy, świadectwa czy po prostu wydrukowane CV. Warto dołożyć do tego notatnik wraz z długopisem. Odradzamy zabieranie laptopa, nie wygląda to za dobrze z perspektywy pracodawcy. Oprócz tego nie zapomnij o tak praktycznych przedmiotach, jak dokument tożsamości, chusteczki higieniczne, czy woda (w razie, gdyby nie zaoferowano Ci nic do picia).

Ostatni krok czyli rozmowa kwalifikacyjna

To już ten moment, czas ruszać na rozmowę kwalifikacyjną. Zastosuj się do powyższych porad, a wszystko pójdzie jak z płatka. Jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości, koniecznie zajrzyj do Poradnika CVhero.com. Znajdziesz tam takie zagadnienia, jak np. najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, mówienie o sobie, tworzenie dokumentów rekrutacyjnych i wiele, wiele innych. Mocno trzymamy kciuki za Twój sukces, powodzenia!

Obserwuj nas w Google News

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka