wtorek, 15 września 2020 05:36

Rusza budowa obwodnicy Podłęża i Niepołomic

Autor Marzena Gitler
Rusza budowa obwodnicy Podłęża i Niepołomic

Krystian Zieliński p.o. burmistrza Niepołomic poinformowało o zgodzie na realizację obwodnicy Podłęża i Niepołomic. Kiedy powstanie?

"Dziś nastąpiła długo wyczekiwana chwila. Na moim biurku leży podpisana i prawomocna zgoda na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla zadania pod nazwą „Budowa obwodnic Podłęża i Niepołomic w nowym przebiegu drogi wojewódzkiej 964 wraz z połączeniem Niepołomickiej Strefy Inwestycyjnej z siecią dróg międzynarodowych – etap I (obwodnica Podłęża)”. Czyli w skrócie: ostatni dokument wymagany do rozpoczęcia budowy obwodnicy tej miejscowości. Dokument został podpisany już w piątek, ale dziś otrzymaliśmy go fizycznie" - napisał na oficjanej stronie miasta.

W ramach zadania powstanie 2,2 km drogi łączącej wschodnie rondo przy zjeździe z autostrady z ulicą Kwiatkowskiego w Niepołomickiej Strefie Inwestycyjnej. Zbudowanie tego stosunkowo krótkiego odcinka drogi wymaga powstania stupięćdziesięciometrowego przejazdu nad torami kolejowymi oraz przepustów nad rzekami: Bogusława i Podłężanka. To właśnie obiekty inżynieryjne stanowią główny koszt zadania o wartości prawie 57,5 mln zł Dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego wyniesie 34 mln zł, a wkład budżetu państwa to cztery miliony złotych.

Co ciekawe po ukończeniu budowy zmieniony zostanie przebieg drogi wojewódzkiej 964, która zostanie pociągnięta nową drogą, a ulica przez Podłęże straci status drogi wojewódzkiej. Po zmianach ruch tranzytowy zostanie wyprowadzony poza centrum miejscowości, co przełoży się na poprawę bezpieczeństwa oraz większy spokój mieszkańców.

"Jeszcze w tym tygodniu przekażemy plac budowy, zatem można spodziewać się rozpoczęcia pierwszych prac. Obwodnicę zbuduje konsorcjum firm Eurovia Polska S.A. oraz Nowak-Mosty sp. z o.o. Przy dobrej pogodzie inwestycja powinna być gotowa do końca 2021 roku" - informuje Zieliński i dziękuje osobom, któte przyczyniły się do realizacji inwestycji. "To oczywiście wojewoda małopolski Łukasz Kmita, z którego upoważnienia została wydana decyzja ZRiD. To przedstawiciele władz regionalnych z wicemarszałkiem Łukaszem Smółką, obecnym podczas podpisania umowy z wykonawcą inwestycji. To Tomasz Tomala z Ministerstwa Infrastruktury dzięki którego wsparciu mogliśmy liczyć na dodatkowe pieniądze z budżetu centralnego. Inwestycję wspierali też lokalni parlamentarzyści, a podkreślić chcę w szczególności zaangażowanie Urszuli Ruseckiej i Rafała Bochenka. Należy też podkreślić rolę Pana Romana Ptaka oraz Pana Adama Twardowskiego, których prace przy tym zadaniu kontynuujemy. I wreszcie podziękowania dla pracowników magistratu odpowiedzialnych za inwestycję z Bogusławem Iwulskim i Grzegorzem Sendorem na czele."

inf. i foto: UMiG Niepołomice

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje