poniedziałek, 2 sierpnia 2021 10:21

Kraków. Rusza proces Magdaleny K. Jest akt oskarżenia dla członków gangu kiboli Cracovii

Autor Marzena Gitler
Kraków. Rusza proces Magdaleny K. Jest akt oskarżenia dla członków gangu kiboli Cracovii

Prokuratura skierowała do krakowskiego sądu akt oskarżenia przeciwko Magdalenie K.,  jej partnerowi Mariuszowi Z. oraz 10 członkom gangu kiboli Cracovii. Prokuratura zarzuciła jej kierowanie grupą, która m.in. przemyciła do Polski 5,5 tony marihuany i 120 kg kokainy wartych w sumie ponad 90 mln zł.

Śledztwo przeciwko Magdalenie K. prowadził Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie.

Kobieta odpowie przed Sądem Okręgowym w Krakowie m.in. za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, do której należeli pseudokibice klubu sportowego Cracovia. Prokurator oskarżył K. również o przemyt i handel narkotykami, utrudnianie postępowania karnego, składanie fałszywych zeznań i nakładanie do tego samego innych osób, pranie pieniędzy m.in. przez nabycie luksusowego apartamentu i samochodu marki Mercedes 200 CLA.

Kobietę oskarżono też o przywłaszczenie samochodu marki BMW M 6. Za tr zarzuty grozi jej w sumie do 15 lat pozbawienia wolności.

Śledztwo pozwoliło na postawienie nowych zarzutów partnerowi Magdaleny K. Mężczyzna był już wcześniej oskarżany o kierowanie tą grupą przestępczą wraz z bratem Adrianem, przestępstwa narkotykowe i pranie pieniędzy. Teraz dodatkowo udowodniono mu prowadzenie plantacji marihuany, wyłudzenia ubezpieczeń komunikacyjnych na podstawie fikcyjnych kolizji drogowych oraz pozorowanych kradzieży luksusowych samochodów takich jak Mercedes 600 SL, Audi A8, Audi RS 7, BMW 4 i żądania okupu za zwrot skradzionego pojazdu marki Audi A5.

Mariusz Z. jest oskarżony również o to, że "załatwił sobie" odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności, a na badania lekarskie, które miały potwierdzić jego zły stan zdrowia wysłał inną osobę, posiadającą poważne schorzenia kręgosłupa, która udawała, że jest nim. Za zarzucane mu czyny grozi kara nawet do 15 lat pozbawienia wolności.

Kolejnym dziesięciu oskarżonym prokurator zarzucił przemyt i obrót narkotykami oraz prowadzenie plantacji marihuany, dokonanie szeregu przestępstw przeciwko mieniu, głównie wyłudzeń ubezpieczeń komunikacyjnych, składania fałszywych zeznań.

Główna oskarżona w procesie gangu kiboli Cracovii, Magdalena K. próbowała uniknąć odpowiedzialności ukrywając się za granicą. Wystawiono za nią Europejski Nakaz Aresztowania i czerwoną notę Interpolu. Kobieta została zatrzymana 28 marca ub. r. na Słowacji, ale do Polski trafiła dopiero 20 listopada, bo wystąpiła o azyl polityczny. Zgodę na przekazanie jej Polsce dał Sąd Okręgowy w Bańskiej Bystrzycy, zaskarżony przez nią wyrok utrzymał w mocy Sąd Najwyższy Republiki Słowackiej.

W toku śledztwa Magdalena K. nie przyznała się do winy.

Prokuratura podała, że kobieta kierowała kilkudziesięcioosobową grupą przestępczą złożoną z członków bojówek pseudokibiców klubu Cracovia. Grupa handlowała m.in. marihuaną i kokainą. Magdalena K. została najpierw członkiem gangu, którym kierował jej partner Mariusza Z. Po jego aresztowaniu przejęła kierowanie grupą.

Prokuratura zarzuca też członkom gangu kiboli Cracovii dopuszczanie się czynów przeciwko życiu i zdrowiu, często z użyciem niebezpiecznych narzędzi, jak noże i maczety. Gang Magdaleny K. przemycił według śledczych z Holandii do Polski 5,5 tony marihuany wartej 88 mln zł oraz 120 kg kokainy wartej około 4,3 mln euro.

Kraków

Kraków - najnowsze informacje