środa, 27 maja 2020 09:19, aktualizacja 5 lat temu

Magdalena K. wystąpiła o azyl polityczny na Słowacji. Jest odpowiedź prokuratury

Autor Marzena Gitler
Magdalena K. wystąpiła o azyl polityczny na Słowacji. Jest odpowiedź prokuratury

Magdalena K. wystąpiła o azyl polityczny na Słowacji, gdzie została zatrzymana 28 lutego. Zarzuca Polsce, że przestała być krajem demokratycznym i jest w głębokim kryzysie wymiaru sprawiedliwości. Kobieta była poszukiwana listem gończym i czerwoną notą Interpolu. Jest podejrzewana podejrzewana o kierowanie gangiem kiboli Cracovii. Do sprawy odniosła się Prokuratura Krajowa.  

Magdalena K. skarżyła się m.in. na sytuację w Sądzie Najwyższym, brutalność polskiej policji oraz brak niezależności polskiej prokuratury. Jak podaje "Gazeta Wyborcza", pełnomocnicy oskarżonej tłumaczyli, że "Polska przestała być krajem demokratycznym i pozostaje w głębokim kryzysie wymiaru sprawiedliwości".

Z kolei jak podaje TVN24, obrońcy Magdaleny K. przekonywali słowacką stronę, wskazując na m.in. nieprawidłowości przy powołaniu Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego, brutalności polskiej policji oraz braku niezależności polskiej prokuratury.

Wniosek o ekstradycję zatrzymanej do Polski był rozpatrywany przez sąd w Bańskiej Bystrzycy, który ostatecznie nie zgodził się na przekazanie Magdaleny K. poskiemu wymiarowi sprawiedliwości i przychylił się do jej wniosku o wszczęcie procedury dotyczącej przyznania azylu politycznego.

Kobieta pozostanie w areszcie w Bańskiej Bystrzycy do czasu rozpatrzenia tego wniosku, co nastpi za kilka tygodni.

Przypominamy, że Magdalena K. była poszukiwana przez CBŚ i Wydział Kryminalny Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz Biuro Kryminalne Komendy Głównej Policji od listopada 2018 roku. Wystawiono za nią list gończy oraz Europejski Nakaz Aresztowani.

O co jest oskarżana Magdalena K.?

Kobieta jest podejrzana o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Członkowie tej grupy są podejrzani o dokonywanie poważnych przestępstw, m. in. międzynarodowy obrót na masowa skalę środkami odurzającymi i psychotropowymi oraz przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu.

Poszukiwaną zatrzymano 28 lutego w miejscowości Zwoleń na Słowacji, ok. 20 km. od Bańskiej Bystrzycy. Została zatrzymana w dynamicznej akcji, wkrótce po wjechaniu na Słowację z Węgier. Policjanci wybili szyby wypożyczonego samochodu, którym podróżowała kobieta. Po zatrzymaniu przewieźli ją na miejscową komendę.

Piękna szefowa gangu wpadła na Słowacji. Była kompletnie zaskoczona. Jest film z zatrzymania
Nikt się nie spodziewał, że ta piękna dziewczyna może kierować jednym z największych gangów w południowej Polsce, związanym ze środowiskiem kiboli. A o to właśnie jest podejrzewana. Od wielu miesięcy ukrywała się za granicami kraju, a policja już w sierpniu ubiegłego roku wydała za nią Europejski Na…

Dwa dni póżniej krakowski Sąd wysał dezcyzję aresztowania na 3 miesięce Andrzeja R., który  miał pomagać w ucieczce Magdalenie K.

Jest oświadczenie Prokuratury Krajowej w sprawie Magdalany K.

Do wyroku słowackiego Sądu, który odmówił ekstradycji i przychylił się do wniosku o wszczęcie procedury przyznania azylu politycznego odniosła się w oświadczeniu Prokuratura Krajowa, która zapowiedziała, że "podejmuje i będzie podejmować wszelkie czynności, aby podejrzana poniosła odpowiedzialność karną za zarzucane jej przestępstwa i aby polski wymiar sprawiedliwości wymierzył jej karę adekwatną do popełnionych przestępstw." Przypomniała wagę pzrestępst, o które oskarżana jest kobieta, a jej działania  należy uznać za "przyjętą przez nią linię obrony i próbę uniknięcia odpowiedzialności karnej za kierowanie niebezpieczną zorganizowaną grupą przestępczą."

Prokuratura podkreśla, że brak jest w Polsce podstaw do podważania i kwestionowania zasad praworządności. Sąd Okręgowy w Krakowie wysłał w tej sprawie informację do sądu słowackiego, w której stwierdził, że w sprawie Magdaleny K. nie ma zagrożenia wpływania na działalność orzeczniczą sędziów, czy to ze względu na przedmiot postępowania, czy osoby której dotyczy to postępowanie.

Całość oświadczenia poniżej:

W związku z pytaniami dziennikarzy Prokuratura Krajowa informuje, że Magdalena K. jest podejrzana o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, handel narkotykami, utrudnianie postępowania karnego w innym śledztwie oraz składanie fałszywych zeznań i nakłanianie do takiego czynu innych osób. Prokuratura podejmuje i będzie podejmować wszelkie czynności, aby podejrzana poniosła odpowiedzialność karną za zarzucane jej przestępstwa i aby polski wymiar sprawiedliwości wymierzył jej karę adekwatną do popełnionych przestępstw.

Wystąpienie Magdaleny K. o azyl polityczny w Republice Słowackiej jest kolejną próbą uniknięcia odpowiedzialności karnej. Należy podkreślić, że zarzuty stawiane podejrzanej dotyczą przestępstw kryminalnych i nie mają charakteru politycznego.
Grupa przestępcza kierowana przez Magdalenę K. złożona była z członków bojówek pseudokibiców klubu jednego z krakowskich klubów piłkarskich. Zorganizowana grupa przestępcza, w skład której wchodziło kilkadziesiąt osób, zajmowała się nielegalnym obrotem środkami odurzającymi. Dopuszczała się również czynów przeciwko życiu i zdrowiu – często z użyciem niebezpiecznych narzędzi jak noże i maczety. W ten sposób atakowali oni pseudokibiców jednego z krakowskich i łódzkich klubów piłkarskich. Działalność grupy charakteryzowała się wysokim stopniem zorganizowania i podległości służbowej.
W toku postępowania prokurator ustalił, że grupa sprowadziła z Hiszpanii marihuanę w ilości nie mniejszej niż 5500 kg o szacowanej wartości czarnorynkowej 88 mln złotych, oraz kokainę z Holandii w ilości 120 kg o czarnorynkowej wartości ok. 4,3 mln Euro.
Magdalena K. była poszukiwana europejskim nakazem aresztowania wystawionym przez Sąd Okręgowy w Krakowie. Obecnie toczy się postępowanie w sprawie wykonania europejskiego nakazu aresztowania wobec Magdaleny K.
Już wcześniej w celu zweryfikowania linii obrony podejrzanej słowacka prokuratura zwróciła się z pytaniami do polskiej prokuratury i sądu, które sugerowały, że próbuje ona uniknąć odpowiedzialności karnej poprzez podważanie zaufania do polskiego wymiaru sprawiedliwości.
Działania podejrzanej należy ocenić jako przyjętą przez nią linię obrony i próbę uniknięcia odpowiedzialności karnej za kierowanie niebezpieczną zorganizowaną grupą przestępczą.
Podkreślić należy, że na brak podstaw do podważania i kwestionowania zasad praworządności jak i możliwości przeprowadzenia w Polsce sprawiedliwego procesu wobec Magdaleny K. wskazał Sąd Okręgowy w Krakowie odpowiadając na pytania słowackiej prokuratury. Sąd stwierdził, że w sprawie Magdaleny K. nie ma zagrożenia wpływania na działalność orzeczniczą sędziów, czy to ze względu na przedmiot postępowania, czy osoby której dotyczy to postępowanie.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Twórz portal informacyjny razem z nami!

Byłeś świadkiem wypadku? Masz ważną informację lub problem, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z naszą Szybką Linią Głos24!

Zadzwoń do dyżurującego dziennikarza, zostaw wiadomość głosową lub prześlij zdjęcia i opis sytuacji przez WhatsApp lub maila.

WhatsApp/Telefon: 666 97 24 24

Mail: kontakt@glos24.pl

Obserwuj nas w Google News

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka