czwartek, 6 sierpnia 2020 12:10

Od soboty nowe obostrzenia! Czego nie wolno mieszkańcom Sądecczyzny?

Autor Aleksandra Tokarz
Od soboty nowe obostrzenia! Czego nie wolno mieszkańcom Sądecczyzny?

Minister zdrowia zapowiedział dzisiaj, że do regionów, w których wzrost zakażeń jest dynamiczny, powrócą obostrzenia. Wśród „czerwonych powiatów” znalazła się między innymi Sądecczyzna. Co z weselami i innymi imprezami masowymi na tym terenie?

Ministerstwo zdrowia wprowadziło dziś obostrzenia w 19 powiatach. Wśród nich, kolorem czerwonym, oznaczony został powiat nowosądecki i miasto Nowy Sącz. Obostrzenia wprowadzone zostają w wielu kwestiach. Ograniczeniom lub całkowitemu zakazowi organizacji poddane zostały wydarzenia kulturalne czy kongresy.

Prawdopodobniej najważniejszą informacją dla wielu osób będzie sprawa organizacji wesel. Do tej pory w przyjęciu mogło wziąć udział do 150 osób, a podczas wesela zakrywanie ust i nosa nie było konieczne. Teraz sytuacja ulegnie zmianie. Z dniem wprowadzenia ograniczeń w życie, w weselach na Sądecczyźnie udział będzie mogło wziąć do 50 osób.

Nowe limity dotyczące wesel. Również w Małopolsce
Minister zdrowia poinformował na porannej konferencji prasowej o ponownym wprowadzeniu obostrzeń w 19 powiatach. 6 sierpnia na porannej konferencji prasowej Łukasz Szumowski przekazał informację o ponownym wprowadzeniu obostrzeń w związku z ilością nowych zachorowań na koronawirusa. Największy ry…

Tymczasem, zgodnie z zaleceniem prezydenta Nowego Sącza, na ceremonii ślubu cywilnego pojawić mogą się 4 osoby.

Nowy Sącz: Obostrzenia w Urzędzie Stanu Cywilnego. Co ze ślubami?
Podczas wczorajszego briefingu prasowego prezydent Nowego Sącza poinformował o wprowadzeniu ograniczeń w Urzędzie Stanu Cywilnego. Większe obostrzenia są reakcją na trudną sytuację epidemiologiczną, jaka panuje obecnie na Sądecczyźnie. W trosce o zdrowie pracowników i mieszkańców prezydent Ludomir …

Do 50 zmieni się także ilość osób uczestniczących w innych imprezach i spotkaniach, niezależnie od ich rodzaju.

Zmianie ulegnie również ilość osób, która może przebywać w tym samym czasie w kościele. Wciąż obowiązywać będzie obowiązek zakrywania ust i nosa, ale w świątyni na 4 metrach kwadratowych będzie mogła znajdować się tylko 1 osoba. Na zewnątrz limit to 150 osób.

Wszędzie w przestrzeni publicznej trzeba będzie mieć założoną maseczkę. Dodatkowo, ze względu na to, że według ekspertów i lekarzy nie ma praktycznie przeciwwskazań medycznych do zasłaniania ust i nosa, od 1 września ma zostać wprowadzony obowiązek posiadania zaświadczenia potwierdzającego takie przeciwwskazania medyczne.

-Informujemy o tym dzisiaj, aby każdy mógł w nadchodzących tygodniach o takie zaświadczenie wystąpić – informuje Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

W trakcie zakupów klienci sklepów wciąż zobowiązani będą do noszenia maseczek, stosowania rękawiczek ochronnych oraz płynu dezynfekcyjnego.

Zmiany pojawią się także w funkcjonowaniu sanatoriów. Do tej pory, warunkiem rozpoczęcia rehabilitacji leczniczej był negatywny wynik testu na koronawirusa. W momencie oficjalnego wprowadzenia obostrzeń funkcjonowanie sanatoriów zostanie całkowicie wstrzymane.

Krynica-Zdrój: Ilość zakażonych w Lwigrodzie rośnie [AKTUALIZACJA]
Obecność koronawirusa w krynickim sanatorium odnotowano po raz pierwszy w czwartek, 23 lipca. Mówiono o dwóch osobach zakażonych. Teraz ta liczba wzrasta. > -Istotnie, jest już kilka kolejnych osób z pozytywnym wynikiem badania – poinformował zastępca dyrektora ds. sprzedaży sanatorium Lwigród, Pio…

Na terenie Sądecczyzny będzie obowiązywał zakaz organizacji wydarzeń kulturalnych, kongresów i targów. Wszelkie wydarzenia sportowe będą odbywały się bez udziału publiczności.

- My tego wirusa i tę epidemię dopiero poznajemy. Nawet na temat chorób, które znamy od lat mamy różne zdania ekspertów. Na temat COVID-u będziemy słyszeć nowe teorie, a stare okażą się fałszywymi tropami. Musimy zdać się na dużą dozę zdrowego rozsądku - poinformował minister zdrowia.
koronawirus najnowsze informacje

fot. ilustracyjne

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje