wtorek, 7 lipca 2020 08:35

Koronawirus. Sądecczyzna idzie po rekord zakażeń w Małopolsce? Ile nowych przypadków?

Autor Marzena Gitler
Koronawirus. Sądecczyzna idzie po rekord zakażeń w Małopolsce? Ile nowych przypadków?

Jakieś fatum zaciążyło nad Sądecczyzną. Ognisko po ognisku powodują lawinowy zwrost zakażeń. Dziś to kolejne 19 nowych przypadków.  

Epidemia w Małopolsce już miała wygasnąć. Niestety, rozluźnienie obostrzeń - więcej osób na nabożeństwach, organizacja wesel do 140 osób - w naszym województwie doprowadziły do stałego wzrostu osób aktywnie chorych. Od 2 czerwca, kiedy było 209 aktywnych przypadków, linia niemal bez przerwy idzie w górę. Dziś mamy 525 osób chorych.

Zmiany ilości chorujących na Covid-19 w Małopolsce w ciągu ostatnich 3 tyg.:

Stale przybywa zakażonych na Sądecczyźnie. Dziś aktywnie chorych jest już 154 osoby, a 1033 z podejrzeniem zakażenia po kontakcie jest na kwarantannie.  To 2/3 osólnej liczby osób objętych kwarantanną domową z decyzji PISE - w całym województwie dziś to 1319.

Czy Sądecczyzna pobije rekord liczby aktywnie zakażonych w Małopolsce?

W maju w statystykach epidemia wygladała następująco (tabela WSSE w Krakowie):

Poczatkowo najwięcej aktywnych zakażeń było w Krakowie. 4 maja, kiedy po raz pierwszy PSSE w Krakowie podał liczbę zakażonych i ozdrowieńców, liczba aktywnie chorych w stolicy Małopolskie wynosiła 162 osoby i od tamtego czasu sukcesywnie maleje. Dziś to tylko 77 osób.

W maju ogniska koronawirusa zbierały żniwo również w powiecie myślenickim, oświęcimskim, limanowskim i bocheńskim. Główne ogniska w tym okresie wiązały sie ze szpitalami i Domami Opieki Społecznej.

W czerwcu największy wzrost był w powiecie suskim, który swój rekord aktywnie zakażonych pobił 19 czerwca. Było tam tego dnia 145 osób zakażonych koronawirusem. Miało to związeek z ogniskiem w dużym zakładzie odzieżowym w Makowie Podhalańskim, a część zakażonych to rodziny pracujących na Śląsku górników.

W czerwcu też swój rekord miał rejon tarnowski, w związku z ogniskiem jakie powstało w Tuchowie po święceniach kapłańskich. Tu najwiecej zakażonych było 24 czerwca - 93 osoby łącznie w powiecie tarnowskim i Tarnowie. Niestetu, tu wybuch epidemii kosztował życie aż trzech osób - dwóch pensjonariuszek Domu Pomocy Pogodnej Jesieni i jednego zakonnika - redemptorysty.

Dziś oba te ogniska zdrowieją. Stale przybywa ozdrowieńców w powiecie suskim - dziś kolejne 7 osób. Również w powiecie tarnowskim przybywa ozdrowieńców w sumie to już 4 osoby po wybuchu epidemii w Tuchowie, z tego dziś kolejne dwie.

Teraz po rekord w liczbie aktywnie chorych idzie Sądecczyzna. Jestu więcej aktywnie chorych niż w Krakowie.

Ilość chorujących na Covid-19 w Małopolsce w poszczególnych powiatach:

A ponieważ jest to rejon gęsto zaludniony, z dużymi zakładami pracy, epidemia może rozwinąć się tu bardziej niż gdzie indziej. Już odnotowano zakażenia na Poczcie Polskiej i w dużej firmie budowlanej, a gminy powiatu sądeckiego ponownie ograniczają funkcjonowanie urzędów.

Powiat nowosądecki: Koronawirus nie odpuszcza. Kolejne zakażenia [AKTUALIZACJA]
W związku ze złą sytuacją epidemiologiczną niektóre urzędy gminy oraz urząd w Starym Sączu zamykają się. Sytuacja pogarsza się również w kościołach. Msze w Zawadzie oraz w Jamnicy zostały odwołane.
Nowy Sącz: Koronawirus w jednej z placówek Urzędu Pocztowego
26 czerwca potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia pracownika w UP Nowy Sącz 2. Koronawirusa wykryto również u dwóch kolejnych osób. Jak obecnie wygląda sytuacja w Urzędzie Pocztowym?

Czy konieczne będą dalsze obostrzenia na Sądecczyźnie?

Prawdopodobnie tak, jeśli liczba aktywnych przypadków będzie nadal rosnąć w takim tempie. W ciągu ostatniej doby wykonano 1501 testów w kierunku koronawirusa. Większość na Sądecczyźnie. Można się spodziewać dalszego wzrostu zakażonych w ciągu kolejnych dni.

Nowe przypadki zakażeń na Sądecczyżnie od poczatku epidemii w ciągu ostanich dwóch tygodni:

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych 21 osób. To 10 kobiet i 11 mężczyzn, w wieku od roku do 89 lat, z:

 • powiatu nowosądeckiego (18 osób),
 • Krakowa (1 osoba),
 • Nowego Sącza (1 osoba),
 • powiatu wadowickiego (1 osoba).

Aktualnie 6 osób jest hospitalizowanych, pozostałe przebywają w izolacji. Obecnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 1884 osób.

Nowe przypadki zakażeń w Małopolsce w ciągu ostatnich 3 tyg.:

Dzisiejsze dane:

WSSE w Krakowie o 19 kolejnych ozdrowieńcach z naszego województwa. To 6 kobiet i 13 mężczyzn, w wieku od 13 do 60 lat, z:

 • powiatu suskiego (7 osób),
 • Krakowa (3 osoby),
 • powiatu oświęcimskiego (3 osoby),
 • powiatu tarnowskiego (2 osoby)

Aktualnie 6 osób jest hospitalizowanych, pozostałe przebywają w izolacji. Obecnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 1884 osób.

Aktywne ogniska koronawirusa (tabela WSSE w Krakowie):

Informacja MPWIS o sytuacji epidemiologicznej w Małopolsce wg stanu na 07.07.2020 r., godzina 8:00

Od początku epidemii łącznie 1884 zakażonych (nowych 21) (powiat bocheński: 152, powiat brzeski: 69, powiat chrzanowski: 37, powiat dąbrowski: 15, powiat gorlicki: 10, powiat krakowski: 87, m. Kraków: 350, powiat limanowski: 138, powiat miechowski: 12, powiat myślenicki: 159, powiat nowosądecki: 165, m. Nowy Sącz: 48, powiat nowotarski: 16, powiat olkuski: 15, powiat oświęcimski: 107, powiat proszowicki: 11, powiat suski: 194, powiat tarnowski: 114, m. Tarnów: 14, powiat tatrzański: 8, powiat wadowicki: 36, powiat wielicki: 127)

w tym: aktywnych zakażeń (przypadki jeszcze niewyleczone): 525

osoby hospitalizowane mające wynik dodatni na SARS-CoV-2: 112

 • Szpital Uniwersytecki w Krakowie: 104
 • Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie: 4
 • Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach: 1
 • Szpital Specjalistyczny w Chorzowie: 1
 • Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie: 2

osoby izolowane mające wynik dodatni na SARS-CoV-2: 413

wyleczeni: 1310 (nowych 19) (powiat bocheński: 141, powiat brzeski: 64, powiat chrzanowski: 26, powiat dąbrowski: 11, powiat gorlicki: 7, powiat krakowski: 68, m. Kraków: 254, powiat limanowski: 104, powiat miechowski: 12, powiat myślenicki: 150, powiat nowosądecki: 31, m. Nowy Sącz: 28, powiat nowotarski: 10, powiat olkuski: 10, powiat oświęcimski: 74, powiat proszowicki: 6, powiat suski: 131, powiat tarnowski: 30, m. Tarnów: 13, powiat tatrzański: 4, powiat wadowicki: 20, powiat wielicki: 116)

zgony COVID-19: 44 (powiat bocheński: 3, powiat brzeski: 2, powiat krakowski: 1, m. Kraków: 19, powiat limanowski: 3, powiat oświęcimski: 4, powiat proszowicki: 2, powiat tarnowski: 3, powiat wadowicki: 2, powiat wielicki: 5)

zgony z innych przyczyn niż COVID-19: 5 (powiat bocheński: 2, powiat brzeski: 2, powiat wielicki: 1)

Aktualnie osób nadzorowanych (w tym osoby objęte kwarantanną): 4812

Aktualnie razem osób objętych kwarantanną: 4214

Liczba osób objętych kwarantanną domową na podstawie decyzji PPIS: 1319

Zgony Covid-19 w poszczególnych szpitalach:

a. Szpital Uniwersytecki w Krakowie: 38

b. Szpital SPZOZ w Myślenicach: 1

c. Szpital Powiatowy w Limanowej: 1

d. Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego: 3

e. Szpital Rejonowy w Raciborzu: 1

Liczba badań w kierunku SARS-CoV-2 wykonanych w laboratoriach współpracujących z WSSE w Krakowie w ostatnich 24 godzinach: 1501 (poprzednia doba: 632 badań).

Laboratoria wykonujące badania w kierunku obecności SARS-CoV-2 RNA w Małopolsce: https://wsse.krakow.pl/page/laboratoria-w-malopolsce-wykazane-przez-mpwis-jakowykonujace-badania-w-kierunku-sars-cov-2/

Małopolska - najnowsze informacje