niedziela, 16 stycznia 2022 12:02

Spektakularne zjawisko nad Tatrami. "Lepsze niż zorza na północy"

Autor Marzena Gitler
Spektakularne zjawisko nad Tatrami. "Lepsze niż zorza na północy"

Zdjęcia niezwykłego zjawiska autorstwa Grzegorza Obozy opublikowali na Facebooku Łowcy Burz Południe - małopolskie i śląskie. "Aż mam ciary gdy patrzę na te zdjęcia. NIESAMOWITE!", "Lepsze niż zorza na północy" - skomentowali odbiorcy.

Wczoraj nad Tatrami niebo mieniło się tęczą barw! Zdjęcia niezwykłego zjawiska autorstwa Grzegorza Obozy opublikowali na Facebooku Łowcy Burz Południe - małopolskie i śląskie. "Kolejne spektakularne zjawisko! Iryzacja w Tatrach z dziś. Połączenie słońca, wiatru oraz pyłków lodu w drodze na Kończysty Wierch dało efekt fantastycznego zjawiska optycznego. Autor zdjęć: Grzegorz Oboza - gratulacje!" - napisano na stronie Łowcy Burz Południe - małopolskie i śląskie.

Kolejne spektakularne zjawisko‼️ Iryzacja w Tatrach z dziś 😍 Połączenie słońca, wiatru oraz pyłków lodu w drodze na...

Opublikowany przez Łowcy Burz Południe - małopolskie i śląskie Sobota, 15 stycznia 2022

Post wywołał wiele komentarzy i ma ponad 900 udostępnień. "O matko, ale piękne!!!!", "Aż mam ciary, gdy patrzę na te zdjęcia, NIESAMOWITE!" "Lepsze niż zorza na północy", "Brak słów, ta, gra kolorów, niebo jak żywa istota dynamiczne, piękne olśniewające" - komentowali odbiorcy.

Iryzacja w Tatrach. Co to takiego?

Iryzacja czyli tęczowanie, to zjawisko optyczne, polegające na powstawaniu tęczowych barw w wyniku interferencji światła białego odbitego od przezroczystych lub półprzezroczystych ciał, składających się z wielu warstw substancji o różnych własnościach optycznych. Można je zaobserwować m.in. na powierzchni minerałów, macicy perłowej, plamach benzyny czy na bańkach mydlanych.

Zdarza się również, choć bardzo rzadko, w atmosferze. Na chmurach jest to zjawisko krótkotrwałe. Może powstać gdy promienie słońca rozszczepiają się na kryształkach lodu. Pod tym względem podobne jest do halo, czyli świetlnych kręgów widocznych wokół słońca lub księżyca.

Nazwa zaobserwowanego wczoraj zjawiska pochodzi z mitologii greckiej od imienia bogini Iris – posłanki bogów, będącej personifikacją tęczy.

Wart dodać, że w minionym roku natura w Tatrach zapewniła nam kilka takich spektakularnych zjawisk. W sierpniu na przykład wielu zaobserwowało "widmo Brokenu", czy zjawisko, w którym można zaobserwować swój cień na chmurach położonych w dolinie. To zjawisko o złej sławie i choć można w to wierzyć lub nie, faktem jest, że ten sezon w Tatrach jest wyjątkowo obfity w tragiczne wydarzenia.

Podhale

Podhale - najnowsze informacje

Rozrywka