piątek, 29 października 2021 08:31

Sprawy karne - adwokat z Warszawy wyjaśnia, jakie przewinienia pod nie podlegają

Autor Artykuł sponsorowany
Sprawy karne - adwokat z Warszawy wyjaśnia, jakie przewinienia pod nie podlegają

Prawo karne stanowi jedną z najważniejszych gałęzi prawa dla każdego obywatela. Kodeks karny przewiduje możliwość ukarania wszystkich, którzy popełnili przestępstwo lub wykroczenie przeciwko życiu bądź mieniu bez względu na wiek, wykonywany zawód lub wcześniejszą przeszłość. Co dokładnie podlega pod sprawy karne? Adwokat z Warszawy wyjaśnia, jakie przestępstwa mają najpoważniejsze konsekwencje.

Adwokat: sprawy karne w Warszawie działają prewencyjnie

Ważną rolą prawa karnego jest prewencja i zapobieganie poważnym przestępstwom. Nieuchronność i surowość kary sprawiają, że większość potencjalnych przestępców rezygnuje z dokonania czynu zabronionego. Takie zdanie ma poproszony o komentarz adwokat: sprawy karne Warszawa zmniejszają liczbę przestępstw w stolicy i recydywistów, którzy po odbyciu surowej kary ponownie dokonują tego samego czynu zabronionego.

Jako nadrzędną funkcję prawa karnego wskazuje się jednak wymierzenie sprawiedliwości. Pokrzywdzeni oraz inni obywatele potrzebują poczucia, że przestępca zostanie ukarany. Kara powinna być współmierna do dokonanego czynu, gdyż jej wymierzenie przeciwdziała poczuciu społecznej sprawiedliwości i rozładowuje negatywne zjawiska.

Prewencja jest jednak istotniejsza z punktu widzenia ogółu społeczeństwa. Kodeks karny jasno wskazuje, które wykroczenia i przestępstwa są zagrożone karą pozbawienia wolności do 25 lat oraz którzy przestępcy otrzymają karę dożywotniego więzienia. Surowe kary sprawiają, że liczba najpoważniejszych przestępstw utrzymuje się na niskim poziomie. W krajach, gdzie prawo karne jest nierespektowane, a kary są wymierzane sporadycznie np. z powodu korupcji, poziom przestępczości należy do najwyższych na świecie.

Jakie przestępstwa przewiduje kodeks karny?

Adwokat, który prowadzi kancelarię w Warszawie, wymienia najpoważniejsze przestępstwa w Kodeksie karnym. Należą do nich przede wszystkim przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu. Zabójstwo i zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem to czyny, za które sprawcy grozi 25 lat więzienia lub dożywotnie pozbawienie wolności. Podobnie jest w przypadku podżegania do zabójstwa lub zlecenia zabójstwa innej osobie. Za pobicie ze skutkiem śmiertelnym otrzymuje się karę od 1 do 10 lat pozbawienia wolności.

Jakie inne sprawy karne obsługuje w Warszawie adwokat? Do prawnika specjalizującego się w prawie karnym zgłaszają się oskarżeni o popełnienie przestępstw przeciwko: mieniu, wolności seksualnej i obyczajności, czci i nietykalności cielesnej, rodzinie i opiece, ochronie informacji i wiarygodności dokumentów.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje