poniedziałek, 28 marca 2022 14:36, aktualizacja 3 lata temu

Stal konstrukcyjna – informacje, zastosowanie, cena

Autor Artykuł sponsorowany
Stal konstrukcyjna – informacje, zastosowanie, cena

Stal jest bardzo ważnym, o ile nie najważniejszym materiałem we współczesnym świecie. Choć przepis na jej tworzenie pochodzi z XIX wieku, a więc nie jesteśmy ze stalą zapoznani od długiego czasu, zdominowała ona wiele branż konstrukcyjnych oraz użytkowych i aktualnie trudno byłoby wyobrazić sobie nasze otoczenie bez wszędobylskiej stali. Dzisiaj jednak skupimy się na stali konstrukcyjnej. Co o niej wiemy, jakie posiada ona zastosowania oraz ile może nas hipotetycznie kosztować?

Podział i wykonanie stali konstrukcyjnej

Stal konstrukcyjna to naprawdę szerokie pojęcie i najlepiej jest o niej mówić jako o grupie materiałów stworzonych ze stali, posiadających konkretne właściwości. Możemy bowiem wyróżnić nawet kilkanaście różnych rodzajów stali konstrukcyjnej. Dla przykładu, do kategorii stali konstrukcyjnej zaliczamy między innymi stal transformatorową, stal niskostopową, stal sprężynową, stal automatową, stal łożyskową czy stal azotowaną. Wymieniać moglibyśmy jeszcze naprawdę długo, lecz nie o to w tym tekście chodzi.

Jak zaś wygląda wytwarzanie stali konstrukcyjnej? Najczęściej materiał wyższej jakości posiada w swoim składzie większy udział żelaza, a co za tym idzie mniej jest w nim węgla oraz innych dodatkowych metali.

Zastosowanie stali konstrukcyjnej

Każdy wariant stali konstrukcyjnej posiada odmienne właściwości, dzięki czemu będzie on wykorzystywany do zupełnie różnych celów. Dla przykładu, stal konstrukcyjna ogólnego przeznaczenia najczęściej używana jest do tworzenia konstrukcji, w których wymagane będą spawy. Stal konstrukcyjna wyższej jakości jest wytrzymała i dość prosta w obróbce, wobec czego wykorzystuje się ją między innymi do wytwarzania części do maszyn, blach czy profili stalowych.

Stal konstrukcyjna niskostopowa zaś posiada świetną odporność na czynniki zewnętrzne, dzięki czemu wykorzystuje się ją do konstruowania masztów, mostów czy szyn. Stal sprężynowa sprawdzi się idealnie do tworzenia sprężyn czy resorów, stal automatowa – do wyrabiania śrub czy nakrętek, zaś stal ulepszona cieplnie nada się perfekcyjnie do korbowodów czy tulei.

Ile może kosztować stal konstrukcyjna?

Z uwagi na fakt, iż stal konstrukcyjna jest bardzo szerokim pojęciem, naprawdę nie sposób jest ustalić dokładnej ceny za tego typu materiał. Te wyższej jakości lub posiadające specyficzne właściwości będą rzecz jasna kosztować więcej niż bardziej pospolite wariacje. Możemy jednak przyjąć, iż średnio za jeden kilogram stali konstrukcyjnej przyjdzie nam zapłacić od 10 do 17 złotych. To o wiele więcej niż chociażby w przypadku stali budowlanej czy zbrojeniowej, lecz płacimy oczywiście za wyjątkowe właściwości tego materiału.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka