piątek, 25 lutego 2022 15:37

Stal żebrowana: Rodzaje i zastosowanie stali zbrojeniowej

Autor Artykuł sponsorowany
Stal żebrowana: Rodzaje i zastosowanie stali zbrojeniowej

Stal zbrojeniowa znajduje zastosowanie w szeregu aplikacji. Jest nieodłącznym elementem każdego placu budowy, jak również jednym z podstawowych komponentów podczas produkcji elementów prefabrykowanych z betonu. W zależności od rodzaju i przeznaczenia konstrukcji stosuje się różne gatunki i klasy stali zbrojeniowej. Co warto o niej wiedzieć? Jak stal żebrowana wpływa na trwałość i bezpieczeństwo konstrukcji?

Pręty zbrojeniowe

Stal żebrowana jest jednym z najpowszechniej stosowanych materiałów budowlanych. W postaci prętów łączy się z betonem, dzięki czemu ten zyskuje większą nośność i wytrzymałość. W ten sposób powstaje popularny żelbet – materiał budowlany odznaczający się bardzo wysoką odpornością na obciążenia i ogniotrwałością. Jednak prefabrykacja elementów betonowych to nie jedyne zastosowanie stali żebrowanej w budownictwie kubaturowym. Gdzie jeszcze się ją wykorzystuje? Od czego zależy wybór klasy i gatunku stali?

Stal zbrojeniowa z podziałem na klasy

Właściwości mechaniczne danego produktu w sposób bezpośredni wynikają z zastosowanej stali zbrojeniowej. W praktyce oznacza to, że od klasy stali zbrojeniowej zależy to, do jakiej konstrukcji można jej użyć. W przypadku budowy domu lub innego obiektu kubaturowego wybór klasy stali pozostaje w kompetencji konstruktora posiadającego uprawnienia budowlane. Wykwalifikowany i doświadczony konstruktor przeprowadza wyliczenia, dzięki czemu może wskazać klasę stali zbrojeniowej w taki sposób, aby uniknąć awarii czy katastrof budowlanych. W przypadku realizacji projektu należy więc pamiętać o tym, żeby przestrzegać doboru materiałów konstrukcyjnych zgodnie z wytycznymi konstruktora. W przeciwnym razie możemy narazić użytkowników obiektu na niebezpieczeństwo. Wróćmy jednak do klas stali.

Na rynku materiałów budowlanych wyróżnia się pięć klas stali:

  • A-0,
  • A-I,
  • A-II,
  • A-III,
  • A-IIIN.

Kolejne klasy różnią się od siebie przede wszystkim pod względem wytrzymałości, ale i wyglądu. Stal zakwalifikowana do najniższych klas stali zbrojeniowej, a więc A-0 i A-I charakteryzuje się najniższą wytrzymałością. Najczęściej jest użytkowana w postaci prętów gładkich, z których wykonuje się pomocnicze elementy zbrojenia. Stal A-0 i A-I jest podatna na wyginanie i odkształcenia.

Zbrojenie nośne wykonuje się ze stali klasy A-II, a zbrojenie główne ze stali klasy i A-III. Najwyższe parametry pod względem wytrzymałości wykazuje stal zbrojeniowa klasy A-IIIN. Jest ona wykorzystywana do konstrukcji zbrojenia głównego wszędzie tam, gdzie niezbędne jest zbrojenie o najwyższej wytrzymałości.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka