wtorek, 23 kwietnia 2024 11:53

Stary niedźwiedź mocno... lubi się kąpać. Polskie leśne spa to prawdziwy rarytas [WIDEO]

Autor Norbert Kwiatkowski
Stary niedźwiedź mocno... lubi się kąpać. Polskie leśne spa to prawdziwy rarytas [WIDEO]

Liczne gatunki zwierząt chętnie dbają o swoją higienę czy czystość. Za wzór uchodzą tu lwicę, które potrafią swoje pociechy dosłownie "oblizać od... głowy w dół", tak by ich potomstwo godnie prezentowało się w roli przyszłych królów dżungli. Jak widać na poniższym nagraniu, na bakier z higieną nie są również nasze polskie niedźwiadki...

Te potężne ssaki stanowią tylko niewielki odsetek gatunku występującego m.in. w Karpatach czy Bieszczadach w kontekście tej części Europy, jednak i tak ich liczebność się zdecydowanie poprawiła. Wystarczy wspomnieć, że po II Wojnie Światowej było to zaledwie paręnaście sztuk, a winę za to ponosił... oczywiście człowiek.

Niemniej, obecnie żyje ich w naszym kraju ponad setka, a jak pokazuje wspomniane wideo - czują się tu naprawdę dobrze! Bo gdzież by indziej mógł się niedźwiadek pokusić o taką kąpiel spa... No dobra, może w wielu miejscach, ale drugiego takiego powietrza jak w Polsce nie ma! Ps. Nie liczymy Sosnowca, Krakowa, Warszawy i paru takich tam innych...

Nagranie pochodzi z Facebookowego profilu Fotopułapki - Trail Cameras, a jego autorem jest Marcel Marcelko:

Leśna kąpiel 🐻

Leśna kąpiel 🐻 🎥 Marcel Marcelko

Opublikowany przez Fotopułapki - Trail Cameras Piątek, 19 kwietnia 2024

Patrząc na radość w oczach tego niedźwiadka możemy być spokojni, że już wkrótce opinię na temat tego kompleksu spa zasili ocena 10/10 z pozytywnym komentarzem!

Matczyna miłość

W sieci można znaleźć wiele artykułów na temat - jak zachować się - w przypadku spotkania z niedźwiedziem brunatnym, dlatego my postanowiliśmy przedstawić kilka nietuzinkowych ciekawostek na temat największego polskiego drapieżnika. A kawał z niego ciekawego jegomościa...

Samice są kapitalnymi matkami, które nigdy nie pozwolą zrobić krzywdy swoim pociechom. Toteż - mimo że młode niedźwiedzie - stają się samodzielne w wieku powyżej 2 lat, to matka może je karmić mlekiem nawet 30 miesięcy. A że dorosłe osobniki dożywają nawet 50 lat, to sami widzimy, jak ważny jest ten okres w życiu małych niedźwiadków.

Sam z siebie, niedźwiedź brunatny praktycznie nie zaatakuje człowieka, co wiąże się z ich dużą inteligencją. Jeszcze w XVI i XVII w. w Polsce organizowane były tzw. szkoły dla niedźwiedzi, gdzie zwierzęta te starano się wytresować i efekty były naprawdę niezłe.

Ich miejsce jest jednak na wolności, dlatego tak ważne jest, by nie zakłócać ich spokoju i dać im szansę na normalne "dzikie" życie!

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka