Wojewoda małopolski uruchomił Wojewódzki System Koordynacji Pomocy dla Ukrainy. Będzie działał na poziomie wojewódzkim i powiatowym. W pomoc włączają się PSP i Caritas.
- Historia postawiła przed nami kolejne bezprecedensowe zadanie. Nie skończyliśmy jeszcze walczyć z pandemią, a już stoimy wobec kolejnych wyzwań. W tym trudnym czasie Małopolska pokazuje ogromne serce, solidarność i wolę współdziałania. Współdziałania w imię wspólnego celu. Tym celem jest to, by nie być obojętnym. Działać. Dać coś od siebie. Ukraina nas połączyła. Stała się naszą wspólną sprawą. To, co widzę w Małopolsce, to pełna mobilizacja. Pełna i natychmiastowa. Ale bardzo ważne jest to, by pomagać z głową, w sposób skoordynowany i konsekwentny. Dlatego stworzyliśmy Wojewódzki System Koordynacji Pomocy dla Ukrainy, który utworzy wojewoda wraz z Państwową Strażą Pożarną, przy zaangażowaniu starostów i współdziałaniu z organizacjami pomocowymi – mówił w niedzielę, 27 lutego wojewoda małopolski Łukasz Kmita na briefingu prasowym.
Magazyny pomocy w każdym powiecie i mieście na prawach powiatu
Wojewoda małopolskiego Łukasza Kmita zaprosił wszystkich starostów i prezydentów miast na prawach powiatu do współtworzenia Wojewódzkiego Systemu Koordynacji Pomocy dla Ukrainy i zorganizowania w każdym powiecie powiatowych magazynów pomocy (PMP). Chodzi o to, aby lokalnie właśnie tam przewożone były dary dla Ukrainy – zarówno te gromadzone na poziomie gmin, jak i te zbierane przez organizacje, czy po prostu zbiórki indywidualne.
Starostowie/prezydenci miast na prawach powiatu będą odpowiadali za zorganizowanie powiatowych magazynów pomocy – odpowiednią segregację i kategoryzację produktów (według listy produktów, które powinny być przekazywane), pakowanie produktów na palety, funkcjonowanie PMP przez 24 h na dobę, przyjmowanie produktów, a także podział zebranych rzeczy na te przeznaczone dla Ukraińców przebywających na terenie Polski, jak i te, które będą przewożone na Ukrainę.
Pomogą też strażacy
Za dystrybucję produktów odpowiadać będzie Państwowa Straż Pożarna. To strażacy będą organizować transport darów do składnicy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, ewentualnie do organizacji pomocowych. Również PSP będzie na bieżąco zgłaszać gromadzone produkty do bazy RARS. Do transportu wykorzystywane będą m.in. środki transportu, które Małopolanie już zaczęli zgłaszać na adres transport.ukraina@muw.pl.
Pytania/zgłoszenia w sprawie pomocy humanitarnej dla Ukrainy można kierować na adres pomoc.ukraina@muw.pl.
Hotele, pociągi, autobusy dla uchodźców
- Małopolska od początku wspiera uchodźców z Ukrainy. Hotele, które są w dyspozycji samorządu województwa małopolskiego, przyjęły do tej pory ponad 100 uchodźców. Następnie przygotowaliśmy dzisiaj o 12:00 pociąg transportowy, który czeka w Tarnowie. Czekamy na dyspozycję Pana Wojewody, w którym kierunku ten pociąg zostanie skierowany. W najbliższych dniach również autobusy będą przygotowane do transportu uchodźców na terenie naszego województwa. Również nasze wojewódzkie podmioty lecznicze są przygotowane do przyjmowania i udzielania pomocy uchodźcom – poinformował wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka. Podziękował też wszystkim Małopolanom za oddolne inicjatywy, zbiórki, chęci pomocy. - Myślę, że tragedia, która jest na Ukrainie, jak najszybciej zakończy się, ale dzisiaj jasno mówimy, że Małopolska idzie ramię w ramię i wspiera uchodźców - dodał.
- Już od czwartku nasze dwa autokary przewożą uchodźców z Podkarpacia do poszczególnych lokalizacji w województwach. PSP włącza się w działania w sposób skoordynowany. Mamy kilka obszarów, w których uczestniczymy jako PSP – mówił małopolski komendant wojewódzki PSP st. bryg. Piotr Filipek.
Od soboty, zgodnie z apelem Komendanta Głównego, jednostki ochrony przeciwpożarowej PSP i OSP gromadzą sprzęt niezbędny dla kolegów strażaków ukraińskich – m.in. sprzęt podstawowy, gaśniczy, węże, hełmy, zabezpieczenia, zestawy medyczne. W niedzielę było już 180 palet sprzętu przygotowanego do dalszej dystrybucji.
PSP bierze też udział w organizacji punktów recepcyjnych. Daje wsparcie logistyczne, transport, wyposażenie. Bierze udział w bezpośrednim rozdysponowaniu osób z Ukrainy do poszczególnych miejsc w Małopolsce.
- Jesteśmy w trakcie współorganizacji pomocy humanitarnej w ramach Powiatowych Magazynów Pomocy. Mamy doświadczenia z pandemii związane z dystrybucją środków, te mechanizmy będziemy wykorzystywać podczas dystrybucji pomocy w ramach skoordynowanego strumienia pomocy dla Ukraińców - podkreślił st. bryg. Piotr Filipek.
Zbiórki przy kościołach
Koordynacją działań na rzecz uchodźców w Archidiecezji Krakowskiej zajmuje się Caritas Archidiecezjalna. W niedzielę oraz w środę popielcową przy kościołach organizowane są zbiórki pieniędzy, które w całości będą przeznaczone na pomoc dla Ukrainy. W każdej parafii Archidiecezji Krakowskiej można składać potrzebne dary, które będą przekazane, we współpracy z Wojewodą Małopolskim, na Ukrainę oraz przeznaczone dla uchodźców przebywających w Małopolsce.
Archidiecezja Krakowska uruchomiła specjalny e-mail: ukraina@diecezja.pl oraz całodobowy numer telefonu + 48 780 604 584, gdzie można uzyskać informacje jak zaangażować się w pomoc. Komunikaty o bieżących potrzebach będą publikowane na stronie internetowej diecezji www.diecezja.pl oraz Caritasu Archidiecezjalnego www.krakow.caritas.pl. Tam też można znaleźć listę miejsc, gdzie przyjmowane są dary. - Zwracamy uwagę, by do wyznaczonych punktów magazynowych przekazywać te rzeczy, które na ten moment są potrzebne – lista tych rzeczy znajduje się na podanych stronach. Prosimy i zachęcamy do zgłaszania miejsc noclegowych, można to czynić przez podane kontakty lub przez proboszczów w parafii – mówił ks. Łukasz Michalczewski, dyrektor Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej.
inf. i fot. MUW