środa, 1 czerwca 2022 13:52

Podwójne urodziny. Święto małopolskich strażaków i obchody 150-lecia OSP w Chrzanowie

Autor Marzena Gitler
Podwójne urodziny. Święto małopolskich strażaków i obchody 150-lecia OSP w Chrzanowie

W sobotę 28 maja 150 urodziny obchodziła chrzanowska OSP. Jubileusz połączono z małopolskimi obchodami jubileuszu PSP, która świętuje swoje 30-lecie.

Nie zawiedli zaproszeni goście. W jubileuszu chrzanowskich strażaków udział wzięli m.in. senator Andrzej Pająk, posłowie Krzysztof Kozik, Rafał Bochenek, Marek Polak, Filip Kaczyński, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, komendant główny PSP gen. bryg. Andrzej Bartkowiak, małopolski komendant wojewódzki PSP nadbryg. Piotr Filipek, komendant powiatowy PSP w Chrzanowie mł. bryg. Andrzej Dybał i radny sejmiku Rafał Kosowski.

Uroczystość, którą zorganizowano na Placu Tysiąclecia w Chrzanowie, była okazją do zaprezentowania się miejscowych oddziałów PSP i uhonorowania zasłużonych strażaków oraz wręczenia nominacji na wyższe stopnie strażackie.

Medale Polonia Minor z rąk Iwony Gibas z zarządu województwa małopolskiego otrzymały jubilatka - Ochotnicza Straż Pożarna w Chrzanowie oraz Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Chrzanowie z okazji 30-lecia PSP.

Prócz medali, Iwona Gibas wręczyła także Złotą Odznakę Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski. Otrzymał ją Marek Bębenek - były małopolski komendant wojewódzki PSP, obecny dyrektor Muzeum – Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego Wygiełzowie i Zamku Lipowiec.

W związku z obchodzonym wyjątkowym jubileuszem 150 lat istnienia Chrzanowskiej Straży Pożarnej st. kpt. Grzegorz Michalczyk – Naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Chrzanowie przedstawił rys historyczny jednostki. Podkreślił, że znaczącym wydarzeniem było oddanie do użytku murowanej strażnicy, która zaczęła służyć chrzanowskim strażakom od roku 1926, uchodząc w owym czasie za najnowocześniejszy obiekt strażacki w województwie małopolskim.

Zwieńczeniem uroczystości była musztra paradna w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu oraz defilada pododdziałów pieszych straży pożarnej i pojazdów będących na wyposażeniu jednostek Państwowych i Ochotniczych Straży Pożarnych i pojazdów muzealnych pochodzących z województwa małopolskiego.

Po zakończeniu uroczystości na Placu Tysiąclecia w Chrzanowie pododdziały przemaszerowały ulicami miasta do siedziby Komendy Powiatowej PSP w Chrzanowie, gdzie nastąpiło uroczyste odsłonięcie i poświęcenie figury Św. Floriana patrona strażaków.

fot. UMWM

Chrzanów - najnowsze informacje