wtorek, 7 września 2021 11:43

Szkodniki roślin

Autor kal
Szkodniki roślin

Szkodniki roślin

Późne lato to czas zbioru największej ilości owoców oraz warzyw, a także masowej inwazji larw. Jadalne części roślin są szczególnie atrakcyjne nie tylko dla człowieka, ale również dla różnego rodzaju insektów, w tym mszyc. Aby uchronić nasze plony warto wcześniej dokonać oprysku, który pozwoli skuteczne odstraszyć niechciane szkodniki i cieszyć się wspaniałymi zbiorami.

  1. Jak rozpoznać mszyce?
  2. Jak zwalczyć mszyce?
  3. Mospilan 20 sp – lider rynku wśród środków owadobójczych
  4. Sposób użycia Mospilan 20 sp

Jak rozpoznać mszyce?

Mszyce to szkodniki nieodwracalnie niszczące liście i żywiące się głównie sokiem roślinnym. Istnieje błędne przekonanie, że osobniki te występują tylko w ogrodzie. Tak naprawdę mszyce spotkać możemy wszędzie tam, gdzie ma miejsce uprawa warzyw, owoców i roślin ozdobnych, dlatego często obecne są również w przydomowym balkonie.

Mszyce to insekty o długości najczęściej 1-2 mm, charakterystycznym wydłużonym i cienkim korpusie oraz nieproporcjonalnie długich odnóżach. W zależności o gatunku mogą posiadać skrzydła, lub też i nie. Gatunki bez skrzydłowe najczęściej wylęgają się z jaj złożonych w okresie jesienno-zimowym, natomiast odpowiedniki potrafiące latać przylatują z innych zainfekowanych roślin. Latające osobniki pozostawiają na roślinach lepką masę, zwaną spadzią, która jest idealnym środowiskiem do rozwoju chorób grzybiczych. Mszyce różnią się kolorem – występują gatunki od barwy białej po czarną. Po zauważeniu pierwszych uszkodzeń, najczęściej na początku okresu wylęgania należy działać szybko, aby nie dopuścić do ich dalszego rozmnażania i fazy zasychania owoców.

Jak zwalczyć mszyce?

Mszyce to jeden z najczęściej występujących szkodników roślin z którymi prędzej, czy później będzie trzeba się zmierzyć. Owady te należą do niezwykle płodnych, dlatego Ich inwazja często prowadzi również do szybkiego rozprzestrzeniania się chorób. Mszyce nie występują pojedynczo i najczęściej pojawiają się w koloniach liczących nawet kilkaset osobników. Aby tego uniknąć niezwykle ważna jest szybka reakcja w przypadku zauważenia pierwszych oznak żerowania szkodników i niedopuszczenie do ich rozmnożenia. Jednym z najskuteczniejszych środków na mszyce o działaniu kontaktowym jest mospilan 20 Sp. Produkt działa kompleksowo - nie tylko likwiduje obecne już insekty, ale przeciwdziała pojawieniu się kolejnych ataków. Nabycie środków ochrony roślin to konieczność, aby móc cieszyć się wspaniałymi zbiorami.

Mospilan 20 sp – lider rynku wśród środków owadobójczych

Mospilan to niezwykle skuteczny środek służący do ochrony roślin. Preparat jest odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne, w tym deszcze, które nie mają wpływu na jego działanie. Mospilan działa kontaktowo i już w ciągu kilku godzin skuteczne zabija insekty żerujące na krzewach owocowych, czy warzywach. Jest skuteczny również w przypadku roślin ozdobnych. Środek przeznaczony jest do zwalczania szkodników ssących i gryzących. Wnika do wnętrza rośliny, nie niszcząc przy tym części jadalnych roślin. Produkt jest bezpieczny dla owadów pożytecznych, tkj. pszczoły. Przeznaczony jest do stosowania w uprawach nieprofesjonalnych oraz amatorskich. Środek zawiera substancję czynną acetamipryd ( związek z grupy pochodnych neonikotynoidów). Mospilan działa również na młode gąsienice wgryzki szczypiórki, chrząszcze stonki ziemniaczanej i inne młode gąsienice zjadające liście. Jest niezwykle skuteczne także w okresie występowania chrząszczy. Środek należy stosować na początku żerowania szkodników z zachowaniem okresu karencji.

Sposób użycia Sposób użycia Mospilan 20 sp

Preparat jest dostępny w formie proszku rozpuszczalnego w wodzie. Przed przystąpieniem do wykonania cieczy użytkowej dokładnie ustalić potrzebną jej ilość. Odważoną ilość środka wsypać do zbiornika opryskiwacza napełnionego wodą. Otrzymaną mieszankę w zbiorniku mechanicznie wymieszać i rozprowadzić na roślinach przy użyciu opryskiwaczy ręcznych. Przed użyciem produktu należy zapoznać się ze środkami ostrożności i korzystać z roztworu z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Zalecana maksymalna dawka różni się w zależności od rodzaju rośliny. Wszystko informacje dotyczące produktu znajdują się na etykiecie.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka