poniedziałek, 10 lipca 2023 05:10

Ta roślina jest szczególnie niebezpieczna podczas upałów. Jeśli ją zauważysz, natychmiast to zgłoś

Autor Mirosław Haładyj
Ta roślina jest szczególnie niebezpieczna podczas upałów. Jeśli ją zauważysz, natychmiast to zgłoś

Podczas wycieczek i spacerów w szczególności w pobliżu rzek, możemy spotkać barszcz Sosnowskiego. Jest to inwazyjny gatunek obcy rozpowszechniony na szeroką skalę, stanowiący zagrożenie dla bioróżnorodności oraz zdrowia i życia ludzi.

Pod koniec 2021 roku weszła w życie ustawa o inwazyjnych gatunkach obcych (IGO). Jeśli ktoś zauważy na terenie Krakowa inwazyjny gatunek obcy, może zgłosić ten fakt do Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa.

Stanowiska barszczu Sosnowskiego należy zgłaszać pisemnie w postaci papierowej lub elektronicznej poprzez elektroniczną skrzynkę podawczą Gminy Miejskiej Kraków lub na adres e-mail: ws.umk@um.krakow.pl.

Zgłoszenie takie zostanie przekazane Regionalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska w Krakowie, a następnie po otrzymaniu informacji o wprowadzeniu zgłoszenia o Centralnego Rejestru Danych o IGO, zostanie ustalona osoba lub instytucja odpowiedzialna za zwalczanie barszczu Sosnowskiego. Zwalczanie rośliny jest bowiem obowiązkiem właścicieli bądź zarządców nieruchomości, na których rośnie barszcz.

Barszcz Sosnowskiego to roślina o silnym działaniu toksycznym i alergizującym. Chwast wydziela substancję, która może powodować zapalenie skóry oraz błon śluzowych. Jego parzące działanie nasila się podczas słonecznej pogody, wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności powietrza. Szczególne niebezpieczeństwo stwarza dla dzieci i osób cierpiących na alergie. Roślina występuje głównie na terenach wilgotnych, w pobliżu cieków wodnych, kanałów i rowów, oraz na nieużytkach czy odłogach.

inf. i foto: UMK

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka