poniedziałek, 20 marca 2023 21:35

Tajemnicze ślady w Gorlicach. Taki przypadek zdarza się raz na rok!

Autor Patryk Trzaska
Tajemnicze ślady w Gorlicach. Taki przypadek zdarza się raz na rok!

Początek astronomicznej wiosny udziela się nie tyko ludziom, którzy tłumie ruszyli na zewnątrz, aby korzystać z przepięknej pogody. Nadleśnictwo w Gorlicach zamieściło na swoim profilu zdjęcia, z których jasno wynika, że swój okres godowy zaczęły rysie.

Na terenie Nadleśnictwa Gorlice można dostrzec dziwne, duże ślady wielkości dłoni. Okazuje się, że należą one do rysi, które w tym okresie mają gody. Samce, (czyli kocury) w tym czasie powiększają swój areał bytowania poszukując samic, (czyli kotek). Samiec wędruje po bezdrożach węsząc, nawołując i odwiedzając terytoria samic.

Samice jednak nie biorą „kota w worku”. Jeśli samiec był w stanie utrzymać przez rok swoje terytorium, które dodatkowo nachodzi na terytoria kilku samic to taki kocur wart jest zainteresowania. Jednak jeśli jest obcym przybyszem to może się to dla niego źle skończyć, bo samice są o wiele bardziej agresywne.

Niestety u rysi wszystko kończy się tak szybko jak się zaczyna i pod koniec marca wraca do normy, a na odwiedziny rysie muszą czekać do następnego roku. W głębi lasów śnieg jeszcze nie stopniał co daje nam dobrą okazję do zaobserwowania tropów rysia.

fot. Nadleśnictwo Gorlice

Gorlice - najnowsze informacje

Rozrywka