wtorek, 25 lipca 2023 10:57

Taki jubileusz to powód do dumy. OSP Podegrodzie ma już 140 lat!

Autor Patryk Trzaska
Taki jubileusz to powód do dumy. OSP Podegrodzie ma już 140 lat!

Powstała w 1883 r. i jest jedną z najstarszych jednostek pożarniczych na Sądecczyźnie. Odznaczona została Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Wczoraj (23 lipca) OSP Podegrodzie świętowało 140 lat swojej działalności.

Uroczystości rozpoczęły się od zgrupowania pododdziałów na placu przy remizie. Następnie wraz z orkiestrą przemaszerowały one do kościoła parafialnego pw. św. Jakuba w Podegrodziu, gdzie odprawiona została uroczysta msza święta.

Po jej zakończeniu rozpoczęła się główna część jubileuszowych obchodów. Po odśpiewaniu hymnu i przedstawieniu krótkiej historii jednostki nastąpił akt ślubowania i pasowania Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.

Jubileusz był też okazją do przekazania nadanych przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę odznaczeń państwowych. Wojewoda Łukasz Kmita wręczył uhonorowanym 2 Srebrne oraz 3 Brązowe Krzyże Zasługi, przyznane za zasługi w działalności na rzecz ochrony przeciwpożarowej.

Jubileusz był dużym wydarzeniem zarówno dla braci strażackiej, jak i dla całej społeczności Podegrodzia. Czas gościom umilały występy artystyczne, a tuż po ich zakończeniu odbył się festyn integracyjny.

inf./fot. MUW

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje

Rozrywka