środa, 21 maja 2025 07:29, aktualizacja 9 godzin temu

To największa inwestycja od dekad w Oświęcimiu. Wchodzi w kluczowy etap [FOTO]

Autor Norbert Kwiatkowski
To największa inwestycja od dekad w Oświęcimiu. Wchodzi w kluczowy etap [FOTO]

W Oświęcimiu zakończono prace projektowe związane z przebudową i rozbudową hali lodowej. Inwestycja, która od lat była wyczekiwana przez środowiska sportowe i mieszkańców, uzyskała już prawomocne pozwolenie na budowę. Przed miastem jednak jedno z największych wyzwań – montaż finansowy, który umożliwi rozpoczęcie robót budowlanych.

– Osiągnęliśmy kolejny kamień milowy na drodze przebudowy lodowiska. Za nami kilkanaście miesięcy prac konkursowych, następnie projektowych, które doprowadziły do przygotowania dokumentacji budowlanej. Czekamy jeszcze na kosztorys robót inwestycyjnych. Prawomocne pozwolenie na budowę umożliwia nam rozpoczęcie inwestycji. Stajemy więc przed najtrudniejszym etapem tego przedsięwzięcia stworzenia montażu finansowego. Mamy wstępne analizy, z jakich pieniędzy możemy skorzystać. Są tylko dwa źródła. To środki Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu. I do tego programu będziemy aplikować, musimy jednak poczekać na jego ogłoszenie. Drugim źródłem są środki własne

– mówi prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.

Dwa źródła finansowania i plan na jesienny przetarg

Miasto planuje ubiegać się o dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu. Wsparcie ministerialne ma kluczowe znaczenie dla ostatecznego kształtu montażu finansowego. Drugim filarem mają być środki własne miasta, a w razie potrzeby także kredyt.

Ostatnie lata poświęciliśmy na przygotowania finansowe. Spłaciliśmy 40 milionów złotych kredytu, dzięki czemu możemy dziś rozważać zaangażowanie kolejnych środków na tę kluczową inwestycję

– dodaje prezydent Chwierut.
Projekt Lodowa Arena robi wrażenie/Foto: M.O.C Architekci - Miasto Oświęcim 

Inwestycja etapowana, by nie zakłócić treningów

Inwestycja zostanie zrealizowana etapowo, tak aby nie zakłócać cyklu treningowego hokeistów i łyżwiarzy. Najpierw powstanie nowa tafla rezerwowa z pełnym zapleczem, a po jej oddaniu do użytku rozpocznie się modernizacja istniejącej hali lodowej.

Nowa część będzie służyć głównie młodzieżowym drużynom, amatorom i łyżwiarzom figurowym. Znajdzie się w niej 290 miejsc na trybunach. Główne wejście do kompleksu zostanie zlokalizowane od strony ul. Chemików.

Obiekt sportowy na miarę XXI wieku

Po przebudowie hala lodowa w Oświęcimiu będzie mieć ponad 17 tys. m² powierzchni użytkowej. Projekt opracowała katowicka pracownia M.O.C, która wygrała konkurs ogłoszony przez miasto i SARP. Koncepcja była szeroko konsultowana z lokalnymi środowiskami sportowymi.

Obiekt zachowa charakterystyczne oryginalne stalowe dźwigary, które są jednym z symboli hali, a jego forma architektoniczna będzie nowoczesna i funkcjonalna.

W zmodernizowanej hali głównej przewidziano: 3204 miejsca siedzące; trybuny VIP, loże typu skybox; strefy gastronomiczne i sanitarne; szatnie dla zawodników blisko tafli; pomieszczenia biurowe dla MOSiR i Oświęcimskiego Sportu na drugim piętrze oraz salę konferencyjną i zaplecze socjalne.

Już wkrótce kibica hokeja w Oświęcimiu będą cieszyć się z kapitalnego obiektu/Foto: M.O.C Architekci - Miasto Oświęcim 

Komfort i dostępność

Projekt zakłada także rozbudowę układu komunikacyjnego wokół hali: trzy nowe zjazdy z ulicy Szustera; strefy parkingowe dla kibiców, drużyn, mediów, VIP-ów i służb technicznych oraz pełną dostępność dla osób z niepełnosprawnościami.

Przed głównym wejściem zaplanowano nową małą architekturę, nasadzenia zieleni, krzewy i kwiaty, które nadadzą miejscu reprezentacyjnego charakteru.

– To największa inwestycja sportowa w Oświęcimiu od dziesięcioleci, dlatego dokładamy wszelkich starań, by zrealizować ją kompleksowo i nowocześnie. Czas pokaże, czy uda się przeprowadzić inwestycję w jednym przetargu, czy konieczny będzie jej podział na etapy. Niezmiennie naszym celem jest jak najszybsza realizacja pełnego zakresu projektu

- dodaje prezydent Chwierut.

Foto: M.O.C Architekci/Miasto Oświęcim

Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje

Rozrywka