piątek, 10 maja 2024 10:05

Trwa tydzień bibliotek! Co przygotowały krakowskie?

Autor Katarzyna Domagała
Trwa tydzień bibliotek! Co przygotowały krakowskie?

Trwa tegoroczny Tydzień Bibliotek, w którym jak co roku uczestniczy także Biblioteka Kraków. Już w najbliższy poniedziałek, 13 maja odbędzie się akcja "Znani za ladą w Bibliotece Kraków" – w poszczególnych filiach w rolę bibliotekarek i bibliotekarzy wcielą się artyści, pisarze i dziennikarze, a także wiceminister kultury.

XXI edycję ogólnopolskiej akcji Tydzień Bibliotek, trwającą do 15 maja, promuje hasło "Biblioteka – miejsce na czasie". W akcji co roku uczestniczy także Biblioteka Kraków, która zaprasza do odwiedzenia jej filii i udziału w licznych wydarzeniach.

Co ma w planach Biblioteka Kraków?

10 i 11 maja w kilku filiach odbędą się warsztaty dla seniorów oraz rodzin z dziećmi – pracowniczki i pracownicy Biblioteki Kraków zaprezentują funkcjonalności nowej aplikacji Biblioteka Kraków w Twoim telefonie, a także pomogą w jej obsłudze.

11 maja Biblioteka Główna (ul. Powroźnicza 2) zaprasza rodziny z dziećmi do udziału w grze bibliotecznej „Program kosmiczny Polskiej Agencji Galaktycznej”, a filia nr 43 (ul. gen. J. Jasińskiego 32), działająca w sobotę tylko w Tygodniu Bibliotek, zaoferuje czytelnikom rozgrywki planszowe.

Z kolei 13 maja odbędzie się coroczna akcja "Znani za ladą w Bibliotece Kraków", podczas której znane osoby – artyści, pisarze, dziennikarze i wiceminister kultury, wspólnie z bibliotekarzami od godz. 17.00 do 18.00 będą w 13 filiach pomagać czytelnikom wypożyczać i przyjmować książki, rozmawiać o literaturze i polecać tytuły do lektury (szczegóły poniżej).

14 maja odbędą się spotkania autorskie: z dziennikarzem muzycznym Leszkiem Gnoińskim (filia nr 2, ul. Krakowska 29) oraz pisarką Ewą Bauer (filia nr 21, ul. Królewska 59).

15 maja to ważna data w kalendarzu Biblioteki Kraków: tego dnia otwarta zostanie nowa filia pod nazwą "Gotyk" (filia nr 57 przy ul. ks. Meiera 16c), natomiast najmłodsi poznają opowieść o smoku wawelskim, przedstawioną w formie teatrzyku kamishibai na Smoczym Skwerze w parku Dąbie.

W ramach Tygodnia Bibliotek w Bibliotece Kraków odbędą się także liczne literackie i okołoliterackie wydarzenia przygotowane dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Lista uczestników akcji "Znani za ladą w Bibliotece Kraków – 2024, poniedziałek, 13 maja, w godz. 17.00–18.00:

 • red. Jacek Bańka – filia nr 40, ul. Łużycka 55
 • aktorka Dominika Bednarczyk-Krzyżowska – filia nr 24, ul. Na Błonie 13 d
 • aktor Krzysztof Bochenek – filia nr 32, ul. Żywiecka 32
 • pisarka Barbara Gawryluk – filia nr 48, os. Boh. Września 26
 • dyrektor Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie Krzysztof Głuchowski – filia nr 8, ul. Brodowicza 1
 • reżyser filmowy Marcin Koszałka – filia nr 21, ul. Królewska 59
 • red. Justyna Nowicka – filia nr 22, ul. Sienkiewicza 2
 • piosenkarz i poeta Andrzej Sikorowski – filia nr 3, pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 3
 • pisarka Ishabel Szatrawska – Biblioteka Główna, ul. Powroźnicza 2
 • pisarka Edyta Świętek – filia nr 53, os. Stalowe 12
 • red. Łukasz Wojtusik – filia nr 31, ul. Przyzby 10
 • pieśniarz i poeta Leszek Wójtowicz – filia nr 50, os. Kościuszkowskie 5
 • wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Andrzej Wyrobiec – filia nr 44, ul. Spółdzielców 3.

Źródło: krakow.pl

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka