czwartek, 10 września 2020 12:49

Tylko trzy żółte powiaty w całym kraju. Z tego dwa w Małopolsce. Czerwonych – nie ma!

Autor Tomasz Stępień
Tylko trzy żółte powiaty w całym kraju. Z tego dwa w Małopolsce. Czerwonych – nie ma!

– Nasza taktyka wprowadzania czerwonych i żółtych powiatów i ograniczeń z tym związanych daje efekty – Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia. – Z 10 czerwonych i 7 żółtych powiatów zrobiły się tylko 3 żółte. Czerwonych nie ma – dodał wiceminister.

Ministerstwo Zdrowia nie zapomniało o czerwonych i żółtych powiatach. Dziś o 14.30 na konferencji prasowej wiceminister Kraska podał aktualną lista powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami.

Dla Małopolski są wiadomości dobre i złe. Dobre, bo jeszcze tydzień temu mieliśmy dwa czerwone powiaty (limanowski i miasto Nowy Sącz) i jeden żółty (nowosądecki). Teraz zostały tylko dwa i to żółte – limanowski i tatrzański. Trzeci żółty powiat to powiat gostyński w województwie wielkopolskim.

Złe – bo na 3 żółte powiaty w całej Polsce aż dwa są w naszym województwie. A do tego kolejne dwa mają ostrzeżenia – nowotarski i myślenicki. One są zagrożone dodatkowymi obostrzeniami. Powiat myślenicki po raz pierwszy jest nimi zagrożony.

Pisaliśmy o tym tutaj:

Małopolska 10.09: Myślenice wpadną do żółtej strefy? O ile ministerstwo jeszcze o nich pamięta
Od kilku dni rośnie ilość nowych zakażeń w powiecie myślenickim. Nowych przypadków jest na tyle dużo, że powiatowi grozi żółta strefa. Tylko czy Ministerstwo Zdrowia jeszcze pamięta, że takie strefy utworzyło? Wygląda na to że nie pamięta. Nowe zasady testowana, a właściwie nie-testowania osób na k…

Dlaczego powiat tatrzański znalazł się w żółtej strefie? W powiecie tatrzańskim liczba nowych przypadków w ostatnich dniach nie była wysoka. W ciągu dwóch tygodni odnotowano tam 41 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Dokładnie tyle, ile potrzeba do zaliczenia do strefy żółtej. Zabójcza konsekwencja urzędników.

Takiej konsekwencji zabrakło w innym przypadkach. Powiat nowosądecki miał o jeden przypadek za dużo i do strefy żółtej go nie zaliczono. Po raz kolejny poza strefami z obostrzeniami znalazł się także powiat nowotarski, w którym owszem - liczba nowych przypadków spada. Ale ciągle jest bardzo wysoka. W ciągu dwóch tygodni zanotowano tam 165 nowych zakażeń. A do żółtej strefy wystarczy 116.

Sytuacja w całej Małopolsce wygląda następująco:

fot: Twitter/MZ

Małopolska - najnowsze informacje