środa, 8 marca 2023 08:02

Uczniowie zajmują się nie tylko dietetyką, ale i przygotowaniem drinków

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
Uczniowie zajmują się nie tylko dietetyką, ale i przygotowaniem drinków

Jednym z kierunków oferowanych ósmoklasistom w Zespole Szkół w Starym Sączu jest Technik żywienia i usług gastronomicznych.

Podczas kilku lat edukacji, młodzież uczy się urządzać zakłady gastronomiczne, umiejętnie sporządzać potrawy, podawać je w odpowiedni sposób i obsługiwać konsumenta z najwyższymi standardami.

- Ponadto, uczniowie zdobywają umiejętności aktywnego zachowania się na rynku pracy, prowadzenia własnej działalności gospodarczej, sporządzania biznes planu

– mówi Grzegorz Skalski, dyrektor szkoły i dodaje:

- Nasza pracownia gastronomiczna ma status pracowni egzaminacyjnej, w której odbywają się egzaminy praktyczne potwierdzające kwalifikacje zawodowe. Mamy osiem stanowisk pracy, które są wyposażone w nowoczesny sprzęt sprzyjający łączeniu teorii z praktyką oraz kształtowaniu umiejętności niezbędnych w gastronomii.

Uczniowie ZS w Starym Sączu biorą udział w konkursach i olimpiadach gastronomicznych. Podczas zajęć praktycznych wprowadzane są innowacje gastronomiczne polegające na autorskim przygotowaniu receptury wymyślonej potrawy i wykonaniu jej. W ramach zajęć odbywają się wycieczki zawodowe do renomowanych hoteli, pensjonatów i restauracji w naszym regionie. W szkole znajduje się również pracownia konsumencka, w której pod okiem nauczycieli uczniowie zdobywają wiedzę z zakresu prawidłowej obsługi klienta.

Dodatkowo, młodzież ma możliwość uczestnictwa w kursach specjalistycznych takich jak Carving (sztuka rzeźbienia w owocach), Barista (umiejętność parzenia kawy oraz wykonywania elementów dekoracyjnych), Sommelier (znawca win), Barman (umiejętność wykonywania drinków alkoholowych i bezalkoholowych), Kuchnia molekularna.

inf. i foto: SP NS

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje

Rozrywka