środa, 18 sierpnia 2021 14:06

Umowy na rewitalizację pomieszczeń MOKiS

Autor Edyta Sowa
Umowy na rewitalizację pomieszczeń MOKiS

Etap rewitalizacji, o którym mowa, opiewający na kwotę blisko 400 000 zł to również modernizacja dawnego lokalu fotograficznego myślenickiej grupy MgFOTO, która będzie miała tam swoją siedzibę. Profesjonalne przestrzenie włącznie z ciemnią dla fotografików. Podpisanie umowy pomoże przede wszystkim pozbyć się problemu niszczenia posadzki i ścian na dolnych poziomach instytucji, gdzie nowe pomieszczenia będą pełnić funkcję nie tylko funkcję dydaktyczną ale również magazynową, gdyż ośrodek posiada bardzo bogatą kolekcję dzieł sztuki. Wykonawcą będzie firma Budarus z Limanowej.

Nieprzerwanie od trzech lat Miasto i Gmina wspiera kolejne modernizacje MOKiS, o czym wspominał dyrektor Piotr Szewczyk.  Przygotowywane będzie odwodnienie budynku, tym bardziej, że miejsce, w którym znajduje się ośrodek to starorzecze potoku tzw. "Kobylaka" i niejednokrotnie pracownicy musieli zmagać się z wodą pojawiającą się w dolnych pomieszczeniach magazynowych.  Remont niewątpliwie pozwoli nie tylko pozbyć się tego problemu w przyszłości, ale otworzy nowe możliwości dla licznych zainteresowanych stowarzyszeń i działaczy, którzy nie posiadają jeszcze swoich siedzib lub chcą rozszerzyć możliwości swojego działania. Modernizacja pomieszczeń i zakup nowego sprzętu pozwoli rozwinąć skrzydła myślenickim pasjonatom kultury i sportu.Bardzo się cieszę, że możemy uwalniać kolejną część ośrodka kultury, gdyż proszę mi wierzyć zapotrzebowanie na tego typu działania są ogromne. Mamy coraz więcej inicjatyw, grup twórczych i osób które chcą się spotykać i pracować w godnych warunkach, posiadając przy okazji dedykowane miejsce do realizacji swoich pasji. O to właściwie chodzi, żeby to był dom kultury, który żyje - niezależnie od tego czy na terenie obiektu znajdują się jeszcze pracownicy administracji, bo sam budynek posiada kilka niezależnych wejść i docelowo może pełnić miejsce spotkań grup zainteresowanych zaaranżowaniem poszczególnych pomieszczeń na poczet swoich pracowni" - mówi Dyrektor MOKiS Piotr Szewczyk

Niewątpliwie ośrodek przechodzi w nowy etap działania, gdyż podczas konferencji wymienione zostały proponowane aranżacje i zakup sprzętu do poszczególnych pomieszczeń. Remont ma ruszyć najpóźniej do przyszłego tygodnia, a czas na realizację zadania kończy się wraz z bieżącym rokiem. Następnie podjęte zostaną prace w ramach odwodnienia i potencjalna modernizacja sali widowiskowo-kinowej z nowoczesnym wyposażeniem scenicznym. W dalszej części zmianom ulegnie przestrzeń administracyjna.

"Przy kolejnym wsparciu rządowym możemy adaptować nowe przestrzenie dla grup, które znajdą tutaj "swój kąt". Powoli domykamy również etap modernizacji całego budynku domu kultury, który od 20 lat zmienił diametralnie swoje oblicze patrząc choćby na przestrzenie na najniższych poziomach budynku. Mam nadzieję, że wykonawca wykaże się dużą starannością, jak do tej pory zresztą i do końca roku uda nam się zakończyć ostatni etap prac oraz pozyskać kolejne wsparcie z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, tak ażeby ośrodek był w pełni nowoczesny i przystosowany do obecnych wyzwań. Przede wszystkim chcemy, żeby spełniał oczekiwania mieszkańców i interesantów, którzy będą mogli szlifować tutaj swoje talenty w różnych dziedzinach kultury i sportu" - mówił burmistrz Jarosław Szlachetka

Łączna kwota to blisko 400 000 zł, z czego 140 000 zł pochodzi z Ministerstwa Kultury, a pozostała część to dofinansowanie Miasta i Gminy Myślenice.

Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu / Fot. UM Myślenice

źródło: UM Myślenice, Fot. UM Myślenice

Myślenice - najnowsze informacje