Jubileusz Miast Partnerskich - wydarzenie z powodu pandemii zostało przesunięte o cały rok, by znaleźć finał w wyjątkowo ciepłe, październikowe przedpołudnie. W Parku Miejskim, burmistrz Nowego Targu przywitał przybyłych, chwaląc się prezentem w postaci niedużej łopaty, otrzymanej pocztą od wójta pomorskiej gminy Stary Targ.
-Cieszę się, że poczekaliśmy i dzisiaj tę sympatyczną uroczystość mamy, żeby upamiętnić współpracę z naszymi partnerami. Myślę, że miejsce i forma jest godna – mówił burmistrz Grzegorz Watycha,
Posadzenie symbolicznych drzew przyjaźni przy świeżo zamontowanych tablicach – płaskorzeźbach upamiętniających wzajemne stosunki i wieloletnią współpracę – tak świętowano dziś w Nowym Targu Jubileusz Miast Partnerskich. Park Miejski zyskał w ten sposób symboliczną Aleję poświęconą miastom i gminom, z którymi nasze miasto łączą wzajemne więzi.
W wydarzeniu wzięli udział burmistrzowie, radni, naczelnicy i szefowie miejskich jednostek, a także przedstawiciele dwóch spośród pięciu partnerskich samorządów. Gminę Stary Targ reprezentował sołtys wsi Nowy Targ na Powiślu – Mirosław Śrutkowski, a miasto Kieżmark – zastępca burmistrza Karol Gurka. Nie brakło twórcy płaskorzeźb symbolizujących przyjacielskie stosunki – Gabriela Szyrszenia, a całość poprowadził Marcin Kudasik, który spotkanie tradycyjnie rozpoczął od trafnego cytatu – tym razem autorstwa ks. Jana Twardowskiego: “Przyjaźń to jest coś niezwykle ważnego, co nie wszyscy w życiu znajdują. Zawsze jest wzajemna – nie tak jak miłość. Można beznadziejnie kochać całe życie, ale nie można beznadziejnie się przyjaźnić”.
Z kolei sołtys wsi Nowy Targ – dziękował dziś za zaproszenie, a w kontekście posadzonych “dębów przyjaźni” mówił, że na Powiślu drzewa są symbolem miłości, szczególnie dla zakochanych, ale przede wszystkim “symbolem życia, które daje nowe życie”.
Zastępca burmistrza Kieżmarku Karol Gurka podkreślił, że choć Kieżmark za partnerów ma w sumie aż 11 różnych gmin, to właśnie współpraca z Nowym Targiem jest najintensywniejsza i najbardziej prorozwojowa.
-Przeszliśmy wspólnie dużo, ale wierzę, że tą ścieżką będziemy kroczyć jak najdalej. Nasza współpraca, partnerstwo stanowi taki braterski, powiedziałbym, związek między naszymi miastami. A skoro braterski – ja uważam Nowy Targ jako takiego starszego brata, który uczy, pomaga, chroni młodszych, za co z Kieżmarku wam z serca dziękujemy – mówił Karol Gurka, podkreślając mnogość wspólnie zrealizowanych, transgranicznych projektów oraz przemożną rolę Euroregionu “Tatry” w zacieśnianiu współpracy.
O 40-letniej więzi miasta z francuskim Évry – sięgającej jeszcze czasów stanu wojennego, a zainicjowanej przez państwa Bogusławę i Christiana Olivier – opowiedział krótko Konrad Nowak, legendarny profesor języka francuskiego z I LO im. Seweryna Goszczyńskiego. Inicjatorom powstania Alei dziękował za to, że “tlący się już dziś płomień przyjaźni między miastami jest wciąż podtrzymywany i otaczany troską”. Zastrzegł jednak, że choć w polsko-francuskiej współpracy uczestniczył od samego początku, nie posiada legitymacji, by oficjalnie reprezentować władze Évry.
Z kolei dzieje przyjaźni między Nowym Targiem a niemieckim Radevormwald przybliżyła radna Ewa Garbacz, wspominając osobę zmarłego w kwietniu tego roku Huberta Staratschka. Przypomniała, że choć oficjalne partnerstwo podpisano dopiero w 2005 roku, historia przyjaźni pomiędzy miastami sięga tak naprawdę 1985 roku. Wyjątkowość relacji podkreślił dwa lata temu fakt nadania jednemu z tamtejszych placów nazwy Nowy Targ.
Wspólne sadzenie drzew przyjaźni w postaci całkiem sporych sadzonek dębu, zostało uwiecznione na zdjęciach.
info i foto. UM Nowy Targ