czwartek, 22 czerwca 2023 12:23

To oni zostali laureatami Nagrody Burmistrza Miechowa [Foto]

Autor Mirosław Haładyj
To oni zostali laureatami Nagrody Burmistrza Miechowa [Foto]

Tegoroczne Dni Miechowa zainaugurowane zostały uroczystą Galą, podczas której wręczone zostały Nagrody Burmistrza Gminy i Miasta Miechów „Statuetki Macieja Miechowity.” Wydarzenie odbyło się w piątkowe popołudnie (16 czerwca) w Zabudowaniach Poklasztornych przy Bazylice i zgromadziło wielu Miechowian oraz przybyłych do naszego miasta gości.

Uroczystość rozpoczął gospodarz spotkania Burmistrz - Dariusz Marczewski,  jednocześnie wyrażając zadowolenie, z  tak licznej obecności uczestników: przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Narodowej,  samorządu powiatowego, Radnych Rady Miejskiej, reprezentantów służb mundurowych, lokalnych instytucji oraz sołtysów i przewodniczących osiedli.

Przed odczytaniem Laudacji, burmistrz przedstawił informacje o corocznej Nagrodzie przyznawanej dla osób,  przedsiębiorców i organizacji,  które na wzór Macieja Miechowity 
w sposób szczególny swoją codzienną pracą, aktywnością i zaangażowaniem działają na rzez lokalnego środowiska i poprzez swoje działania promują gminę i miasto Miechów.

Burmistrz przedstawił skład Kapituły, której przewodniczył. 
W tym roku w  jej pracę zaangażowani byli: Zenon Czekaj - Przewodniczący Rady Miejskiej, Jadwiga Zięba - Przewodnicząca Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Sztuki oraz Magdalena Wilk i Monika Górak z Urzędu Gminy i Miasta.

Była to już ósma edycja Konkursu o Nagrodę Burmistrza, a jej laureatami zostali:

W kategorii Osobowość Roku: Druh Mirosław Gręda - Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Miechowie
-  Jest On inicjatorem i głównym koordynatorem organizowanych od 2018 roku Obozów Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, działających przy lokalnych jednostkach Ochotniczych Straży Pożarnych. Te spotkania, z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem.  Są ciekawym i inspirującym doświadczeniem dla dzieci i młodzieży, które w przyszłości mogą zasilić szeregi strażaków ochotników lub zawodowców i będą mogli nieść pomoc mieszkańcom Miechowszczyzny i Małopolski. To właśnie Laureat Nagrody był Komendantem kolejnych edycji tych obozów. Sprawna organizacja różnorodnych zajęć i ćwiczeń umożliwiła ich uczestnikom  zdobycie doświadczenia niezbędnego do prowadzenia przyszłych działań ratowniczych. Warto podkreślić, że w ubiegłorocznym wyjeździe wypoczynkowo-szkoleniowym uczestniczyło aż 160 młodych adeptów z terenu powiatu miechowskiego, w tym 58 z terenu gminy Miechów. Laureat Nagrody zabiegał również o pozyskanie funduszy zewnętrznych na zakup samochodu pożarniczego i sprzętu dla miejscowej jednostki OSP. Przyczynił się do jej rozwoju, przez co obecnie zrzesza ona 12 druhen, 18 druhów oraz 46 członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Działa przy niej również Orkiestra Dęta „SYGNAŁ”

Liderem Przedsiębiorczości została Firma PPUH „Architekton” Sp. z o.o. reprezentowane przez Annę i Janusza Zdzisławskich.
- Przedsiębiorstwo powstało 34 lata temu w Miechowie. Początkowo zajmowało się działalnością usługową i handlową w branży budowlanej, m.in.: projektowaniem i nadzorowaniem obiektów, zarówno indywidualnych jak i użyteczności publicznej. Firma prowadziła również handel materiałami i wyrobami budowlanymi. W kolejnych latach, jej właściciele podjęli decyzję o poszerzeniu profilu świadczonych usług w oparciu  o innowacyjność i konkurencyjność, sięgając po dostępne wówczas pierwsze środki zewnętrzne. W nowo wybudowanym obiekcie uruchomiono piekarnię tworząc nowe miejsca pracy i sukcesywnie wprowadzając na rynek szeroki asortyment wyrobów cukierniczych, które do dziś cieszą się dużym uznaniem konsumentów.  Od samego początku Firma zatrudniała i szkoliła wysokiej klasy rzemieślników. Obecnie pracę znajduje w niej ponad 30 osób w tym: piekarze, cukiernicy oraz pracownicy obsługi klienta.  Od kilku lat, w pobliżu Firmy funkcjonuje kawiarnio-cukiernia, która z roku na rok umacnia swoją pozycję na lokalnym rynku. To miejsce, prowadzone pod szyldem „Cava” do którego można wstąpić na deser, czy usiąść przy dobrej kawie i lodach opartych na tradycyjnych recepturach.  Warto podkreślić, że Laureat Nagrody od wielu lat chętnie wspiera akcje charytatywne lokalnych stowarzyszeń, szkół, instytucji kultury oraz cykliczne wydarzenia odbywające się w naszym mieście, w tym m.in.: Wigilię dla Mieszkańców Gminy Miechów.

Tytuł Aktywnej Organizacji otrzymał Miejski Klub Sportowy POGOŃ Miechów.
- Organizacja nierozerwalnie wpisała się w historię miasta i okolicy dostarczając sportowych emocji kolejnym pokoleniom. Przez lata gromadziła i nadal skupia wokół siebie wielu mieszkańców, którzy aktywnie uczestniczą
w życiu naszej gminy. Nagrodzony podmiot stale się rozwija, a kolejne Zarządy sukcesywnie zabiegają o pozyskanie funduszy, przeznaczając je na tzw. statutową działalność oraz realizację szeregu wydarzeń rekreacyjnych z udziałem mieszkańców gminy i miasta Miechów. Wyróżniony podmiot, skupia obecnie 7 grup młodzieżowych i 1 tzw. seniorską. Warto podkreślić, że w minionym roku sam skład młodzieżówki powiększył się o 30 nowych osób, a grupy seniorskiej o 5 dorosłych zawodników. W Jego strukturach funkcjonują drużyny piłkarskie o różnych grupach wiekowych. Codziennie, (również w weekendy) na murawie miechowskiego boiska trenuje ponad 150 osób w różnym wieku. Nagrodzony jest też inicjatorem wielu akcji charytatywnych np. Meczu Wigilijnego ze zbiórką słodyczy dla dzieci z miechowskiego Domu Dziecka czy turnieju „Gramy dla Milenki”. Obok wielu wydarzeń rocznicowych, w minionym roku był również  organizatorem I Turnieju „FIFA w Miechowie”.  Nagrodę odebrali przedstawiciele Zarządu Dawid Byrski i Ignacy Grabowski.

Kapituła konkursu postanowiła w tym roku wręczyć również Nagrodę Specjalną. Otrzymał ją Pan Lech Adamus.  
- Od wielu lat aktywnie uczestniczy w życiu społecznym gminy Miechów nie tylko jako odbiorca, ale przede wszystkim operator, twórca i dokumentalista filmów i fotografii z wydarzeń organizowanych przez lokalny samorząd oraz miejscowe instytucje kultury.  Gotowy do działania, zawsze jest w centrum ważnych uroczystości miejskich o wymiarze patriotycznym, jak również: spotkań autorskich, prelekcji, koncertów, wykładów, wernisaży, plenerów malarskich, rozgrywek sportowych, występów senioralnych czy pikników organizowanych dla najmłodszych mieszkańców regionu. Ze swoją kamerą, która towarzyszy mu w codziennej pracy, nierzadko jest też na miejscu realizowanych inwestycji, śledząc ich postęp. Nieprzerwalnie od 2013 roku relacjonuje to wszystko na swoim kanale youtube, który ma już ponad 2 mln 300 tys. odsłon. Jak pokazują statystyki zyskuje on coraz większą popularność, nie tylko wśród mieszkańców, ale również odbiorców zagranicznych, co przyczynia się do szerokiej promocji Ziemi Miechowskiej. Laureat Nagrody przez ostatnie 10 lat swojej pracy opublikował tam przeszło 1700 filmów, do których jako zawodowy muzyk komponuje podkłady.

Podczas spotkania, okolicznościowy list z gratulacjami dla Laureatów skierowany przez Ministra Edukacji i Nauki Pana Przemysława Czarnka odczytał Dyrektor Generalny MEN Pan Sławomir Adamiec.  Słowa uznania do nagrodzonych skierował również Starosta Miechowski Pan Jacek Kobyłka.

Wyjątkową oprawę muzyczną gali zapewnił występ Andrzeja Sikorowskiego i Mai Sikorowskiej. Publiczność usłyszała najbardziej znane piosenki wykonane przy wsparciu jednego z najlepszych polskich gitarzystów Jacka Królika oraz Gertrudy Szymańskiej, Jakuba Mietły i Tomasza Kupca. Koncert był połączeniem dwóch muzycznych pokoleń i kultur, opowieścią o rodzinie, która łączy dwie tradycje.  
Nie obyło się bez gromkich braw i bisu.

Inf.: UMK (fot. Paweł Olchawa)

Miechów - najnowsze informacje

Rozrywka