poniedziałek, 7 listopada 2022 14:49

Upadłość konsumencka dla zadłużonych – co warto o niej wiedzieć?

Autor Artykuł sponsorowany
Upadłość konsumencka dla zadłużonych – co warto o niej wiedzieć?

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej może być w wielu przypadkach najlepszym wyborem, aby pozbyć się coraz większych długów. Czym dokładnie jest upadłość konsumencka? Kto ma prawo do jej ogłoszenia? Jakie ma ona skutki dla osób zadłużonych?

Co to jest upadłość konsumencka?

Termin upadłości konsumenckiej odnosi się do rodzaju procedury sądowej, która polega na ogłoszeniu upadłości – bankructwa przez osobę prywatną, czyli konsumenta, który nie prowadzi działalności gospodarczej.

Procedura ta jest przeznaczona dla osób zadłużonych, które są niewypłacalne, czyli mają problemy z regulowaniem należności, na przykład jak raty za kredyty i pożyczki, rachunki, czynsz.

Na skutek procedury upadłości konsumenckiej można pozbyć się zadłużenia, ponieważ dłużnik jest wtedy częściowo albo nawet całościowo oddłużany. To daje szansę na rozpoczęcie swojego życia na nowo bez narastających problemów z długami.

Upadłość konsumencka – kto może z niej skorzystać?

Proces upadłości konsumenckiej przeznaczony jest jedynie dla określonej grupy osób, która wskazana jest w przepisach upadłościowych.

Przede wszystkim upadłość konsumencka jest możliwa dla osób, które:

1. Są uznawane za konsumentów – konsumentem określa się osobę, która nie ma działalności gospodarczej, czyli nie prowadzi ona przedsiębiorstwa, nie należy do spółki,

2. Są niewypłacalne – oznacza to, że pojawiają się u nich problemy z regulowaniem należności, w tym kontekście uznaje się, że niewypłacalność powinna trwać 3 miesiące.

Jakie skutki daje upadłość konsumencka?

Przez skorzystanie z upadłości konsumenckiej możliwe jest przede wszystkim łatwiejsze pozbycie się długów przez ich spłacenie z posiadanego majątku oraz uniknięcie dalszych postępowań windykacyjnych i komorniczych.

Upadłość konsumencka daje również dodatkową ochronę dla osoby zadłużonej, na przykład w przypadku sprzedaży jej mieszkania czy domu może ona otrzymać wypłatę pieniędzy na wynajem nieruchomości na okres 2 lat.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej – gdzie szukać wsparcia?

Aby łatwiej ogłosić upadłość konsumencką, warto pomyśleć o udaniu się do prawnika posiadającego doświadczenie w tym obszarze. Wsparcie zapewniają kancelarie oddłużeniowe, upadłościowe – to kancelarie prawne, które wspierają swoich klientów w wyjściu z ciężkich długów.

Gdy planowana jest upadłość konsumencka Katowice - https://upadlosci-ekspert.pl/upadlosc-katowice/ to tylko jedno z wielu miast, gdzie można skorzystać z tego typu wsparcia prawnego.

Więcej informacji dotyczących usług kancelarii prawnych zajmujących się oddłużeniami można znaleźć w internecie.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka