wtorek, 4 grudnia 2018 16:56, aktualizacja 6 lat temu

Uprawa bratków

Autor (red)
Uprawa bratków

Bratki to jedne z najpopularniejszych kwiatów zdobiących w sezonie parki i ogrody. Warto wspomnieć, że oprócz walorów estetycznych doskonale smakują i mają właściwości lecznicze. Idealnie nadają się jako dodatek do sałatek, dań mięsnych i sosów. Często wykorzystywane są także do dekorowania ciast i tortów. Wiele osób z powodzeniem uprawia je w doniczkach na tarasach i balkonach. Mimo że ich pielęgnacja nie jest trudna, warto poznać ich preferencje, aby były ozdobą naszych rabat.

Wybór odpowiedniego stanowiska

Miejsce do uprawy bratków powinno być słoneczne lub półcieniste. Najlepiej wybrać stanowisko zachodnie lub wschodnie, które nie jest przez cały dzień w pełnym słońcu, wówczas bratki będą nieco dłużej kwitły. Nie mogą jednak rosnąć w cieniu, ponieważ będą się wyciągały i wytworzą znacznie mniej kwiatów. Bratki najlepiej czują się w próchniczej, dobrze przepuszczalnej, żyznej ziemi, ich uprawa udaje się jednak także w przeciętnej ziemi ogrodowej, pod warunkiem, że zapewnimy im odpowiednią wilgotność podłoża.

Sadzenie i rozmnażanie bratków

Bratki możemy hodować z zakupionej w sklepie ogrodniczym rozsady lub samodzielnie przygotować sadzonki z nasion. Jeśli mamy do obsiania bardzo dużą powierzchnię to nasiona bratków warto kupić tutaj. Przy mniejszej powierzchni bardzo dobra oferta na nasiona bratków jest tutaj. Pamiętać przy tym należy, że są one roślinami dwuletnimi. Kwiaty kupowane w centrach ogrodniczych możemy wysadzać do gruntu już w pierwszych dniach kwietnia. Większość odmian bratków jest odporna na krótkotrwałe przymrozki nawet do -4 ᵒC. Rośliny te nie lubią za to upałów. Będą kwitły do czerwca, ale najpiękniej prezentują się w maju. Bratki kupowane w sklepach ogrodniczych mają już rok, dlatego po przekwitnięciu zamierają. Jeśli zdecydujemy się na  samodzielnie przygotowanie rozsady, musimy wysiać nasiona do gruntu lub rozsadnika na przełomie czerwca i lipca.  Kiełkują, mniej więcej po upływie 1-2 tygodni. Kiedy będą miały 3-4 listków należy je przepikować, zachowując 4-5 cm odstępy pomiędzy poszczególnymi roślinami. Końcem sierpnia lub we wrześniu przesadzamy bratki na miejsca stałe w rozstawie 20 cm. Pierwsze kwiaty pojawią się jesienią jeszcze tego samego roku, najobficiej kwitnąć będą jednak wczesną wiosną kolejnego roku. Na zimę należy okryć je gałązkami świerka, aby ochronić je przed szczególnie silnymi mrozami.

Pielęgnacja bratków

Po umieszczeniu bratków w gruncie należy regularnie je podlewać i spulchniać ziemię wokół nich. Kiedy rozpoczną kwitnienie, należy dbać o to, aby ich podłoże było przez cały czas wilgotne, woda nie powinna jednak w nim zalegać. Bratki bardzo źle znoszą przesuszenie, nawet jeśli jest krótkotrwałe. Osłabione barkiem wody kwiaty odżyją po podlaniu, ale łatwiej mogą zostać zaatakowane przez mszyce. Poza tym są dość wrażliwe na choroby, dlatego podlewając je, należy uważać, aby nie moczyć ich liści. Najlepiej także robić to wieczorem lub rano. Ważne jest także to, aby w momencie kiedy zauważymy, że bratki w naszym ogrodzie zostały zaatakowane przez chorobę grzybową, jak najszybciej usunąć wszystkie zainfekowane liście i pędy.

Obfite kwitnienie uzyskamy, jeśli zapewnimy roślinom odpowiednią dawkę składników odżywczych. Możemy zasilać je rozcieńczonym nawozem uniwersalnym co dwa tygodnie. Jeśli jednak zadbamy o to, aby podłoże, do którego wysadzamy rośliny, było żyzne, nie musimy stosować dodatkowo nawozów. Nie możemy zapominać także o usuwaniu przekwitłych kwiatostanów, dzięki czemu wydłużymy okres kwitnienia bratków.

Choroby i szkodniki

Jeśli na liściach naszych bratków zauważymy żółte lub brązowe plamy a od spodniej strony jasny nalot, oznacza to, że zostały zaatakowane przez mączniaka rzekomego. Najlepiej wówczas zastosować opryski naturalne, a w ostateczności użyć preparatów chemicznych. Żółte cętki na wierzchniej stronie liści i delikatna pajęczyna od spodu, świadczą natomiast o obecności przędziorków, które powodują zasychanie zaatakowanych liści, a w konsekwencji całej rośliny. Zaradzić temu może jedynie oprysk odpowiednim preparatem.

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje

Rozrywka