czwartek, 25 sierpnia 2022 12:43

"Uśmiech wynagradza wszystko". Jak zostać wolontariuszem Szlachetnej Paczki?

Autor Patryk Trzaska
"Uśmiech wynagradza wszystko". Jak zostać wolontariuszem Szlachetnej Paczki?

O mocy Szlachetnej Paczki zawsze stanowili wolontariusze, którzy bezinteresownie chcieli pomóc osobom potrzebującym. Obecnie trwa nabór wolontariuszy do tej niezwykłej akcji charytatywnej. O tym, jak można pomóc i kto może to zrobić rozmawiamy z Dariuszem Owsiakiem, Koordynatorem Regionu Szlachetnej Paczki w Małopolsce.

Trwa akcja #Jestemwolontariuszem Szlachetnej Paczki, która zachęca do pomocy ludziom potrzebującym w całej Polsce. O tym, jak się w nią włączyć i kto może zostać wolontariuszem Szlachetnej Paczki rozmawiamy z Dariuszem Owsiakiem, Koordynatorem Regionu Szlachetnej Paczki w Małopolsce.

Wszyscy zawsze zadają sobie pytanie, kto może zostać wolontariuszem Szlachetnej Paczki?

– Wolontariuszem, może zostać każdy. Nie ma znaczenia w jakim jest się wieku. Najlepiej jakby to była osoba dorosła, ale osoby niepełnoletnie mogą zostać wolontariuszem za zgodą opiekuna prawnego. Przedział jest bardzo szeroki i rokrocznie mamy wielu wolontariuszy z każdej grupy wiekowej.

Co należy do zadań wolontariusza Szlachetnej Paczki?

– Do zadań wolontariusza należy m.in. zbieranie historii potrzebujących rodzin, przygotowanie paczek, wyjazd do potrzebujących i spotkanie z rodzinami. Pomóc można na wiele sposobów i każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.  

Jakie jest zainteresowanie byciem wolontariuszem Szlachetnej Paczki?

– Zainteresowanie co roku jest ogromne. Ludzie przychodzą z różnych powodów, ale łączy ich chęć pomocy potrzebującym. To jest bardzo ciekawe doświadczenie. Daje możliwość nawiązywania zdolności komunikacji, interakcji z osobami potrzebującymi, czy samego przygotowywania paczek. Niektórzy przychodzą ponieważ podpatrzyli znajomych, że ci pomagają, inni są już weteranami i przychodzą co rok.  Wiadomo, że praca wolontariusza jest niejednokrotnie czasochłonna, ale późniejszy efekt końcowy, ten uśmiech na twarzy obdarowywanych wynagradza wszystko.

Do kiedy można się w takim razie zgłaszać?

– Zgłaszać się można od początku lipca aż do 2 listopada. Z kolei już 13 listopada zostanie otwarta baza rodzin, gdzie potrzebujący będą mogli się zgłaszać. Tegoroczny finał odbędzie się 11/12 grudnia.  

Szlachetna paczka to jedna z największych akcji charytatywnych w Polsce działająca od 2001 roku. Rokrocznie cieszy się sporym  zainteresowaniem, a paczki z darami trafiają do osób w całej Polsce.

foto: Fb: Szlachetna Paczka Powiśle Dąbrowskie

Małopolska - najnowsze informacje