czwartek, 26 maja 2022 10:40

W Brzesku powstaną wyjątkowe InicJaTyWy

Autor Katarzyna Jamróz
W Brzesku powstaną wyjątkowe InicJaTyWy

Carlsberg Polska ogłosił zwycięzców 9. edycji Programu Grantowego InicJaTyWy. W powiecie brzeskim powstaną nowe projekty dotyczące m.in. integracji, aktywności fizycznej oraz edukacji proekologicznej. Głosowanie internautów wyłoniło 5 zwycięskich projektów, a ich autorzy – lokalne organizacje i instytucje z Brzeska oraz całego powiatu brzeskiego – otrzymają sumarycznie 50 tys. złotych na realizację swoich pomysłów.

Z powiatu brzeskiego do drugiego etapu Programu Grantowego InicJaTyWy, czyli głosowania internautów, zakwalifikowało się aż 15 inicjatyw. Internauci oddając swoje głosy na stronie www.inicjatywy.com.pl wyłonili 5 zwycięskich projektów, a aż 3 z nich związane są z edukacją proekologiczną.

– Za nami ogłoszenie wyników 9. edycji naszego programu grantowego. Tegoroczne zgłoszenia były bardzo urozmaicone, dotyczyły różnych obszarów życia, ale co cieszy nas najbardziej, wśród nich pojawiło się dużo projektów ekologicznych - związanych z edukacją, segregacją czy recyklingiem. Dzięki projektom zgłaszanym przez lokalne organizacje oraz głosowaniu samych mieszkańców mamy pewność, że 5 zwycięskich inicjatyw odpowiada na potrzeby lokalnej społecznościi i będzie jej służyć przez lata

– mówi Teresa Aldea, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju.

Zwycięzcami 9. edycji Programu Grantowego InicJaTyWy zostało 5 organizacji, które otrzymają granty po 10 tys. zł każdy.

W Brzesku powstaną wyjątkowe InicJaTyWy

Zwycięzcy w kategorii „działania na rzecz społeczności lokalnych”:

Tworzymy klimat - światłem i muzyką - Miejski Ośrodek Kultury rozświetli Brzeski Rynek. W ramach projektu w  centrum życia kulturalnego miasta, na brzeskim rynku, powstaną girlandy świetlne z żarówkami energooszczędnymi oraz odbędzie się event taneczno-integracyjny dla mieszkańców miasta.

W Brzesku powstaną wyjątkowe InicJaTyWy

Wypoczynek, Integracja, Rekreacja w Bielczy - Ochotnicza Straż Pożarna w Bielczy przeznaczy grant na rewitalizację terenu przy remizie oraz stworzenie zielonego placu do rekreacji, wypoczynku oraz aktywności fizycznej. Rewitalizacji poddana zostanie działka przylegająca do remizy, stworzone zostanie miejsce do odpoczynku z ławeczkami i grillem oraz miejscem na ognisko. Powstanie również trawiaste boisko do gry w siatkówkę a reszta terenu obsiana zostanie kwiatami przyjaznymi dla pszczół.

Zwycięzcy w kategorii „na rzecz poprawy świadomości ekologicznej”:

Akcja-zielona segregacja - Klub Sportowy Jakub przeprowadzi akcję edukacyjno-informacyjną na temat segregacji odpadów, recyklingu jako metody odzysku surowców nadających się do ponownego użytku lub przetworzenia i wykorzystania przy produkcji nowych materiałów. W ramach projektu odbędzie się również akcja zbiórki makulatury adresowana do mieszkańców, gdzie oddane kilogramy makulatury będą wymieniane na sadzonki kwiatów, krzewów i drzew (5 kilogramów = 1 sadzonka).

W Brzesku powstaną wyjątkowe InicJaTyWy

Segreguj papier puszki i butelki bo to problem niewielki - Ochotnicza Straż Pożarna w Łoniowej zorganizuje EKOpiknik, na którym mieszkańcy będą mogli pozyskać wiedzę jak prawidłowo segregować odpady opakowaniowe. Częścią projektu jest również montaż kolorowych koszy ulicznych z przeznaczeniem na papier szkło i plastik wokół terenu OSP czyli siłowni plenerowej i amfiteatru. Ponadto OSP chce dwa razy w roku przeprowadzać społeczną akcję sprzątania okolicy włącznie z rzeką Niedźwiedź z zalegających tam śmieci. W miejscowości powstanie również EKO altana.

Twórczy recykling - Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Czchowie przeznaczy grant na organizację cyklu warsztatów edukacyjnych, począwszy od poznania podstawowych pojęć jak odpady, recykling, system segregacji i ochrona środowiska, poprzez zajęcia praktyczne. Efektem końcowym inicjatywy będzie wykonanie kwietników z surowców wtórnych, które zostaną ozdobą rynku w Czchowie.

W Brzesku powstaną wyjątkowe InicJaTyWy

Wszystkie projekty będą zrealizowane do końca września br. O terminach wydarzeń laureaci będą informować na swoich stronach internetowych, w mediach społecznościowych oraz w lokalnych mediach.

O programie

Celem Programu InicJaTyWy jest poprawa życia lokalnych społeczności w sąsiedztwie Browarów Carlsberg Polska. Partnerem tegorocznej edycji jest firma INTERSEROH Organizacja Odzysku Opakowań S.A. W 9. edycji „InicJaTyw” Carlsberg Polska przeznaczyła sumarycznie 100 tys. zł. na 10 grantów, o które mogły się ubiegać organizacje i instytucje z Powiatu Brzeskiego i Sierpeckiego.

Program grantowy InicJaTyWy powstał w 2014 r. W czasie dziewięciu edycji zrealizowano 85 projektów, na łączną kwotę ponad 700 tys. złotych. W ubiegłym roku w okolicy Browaru Okocim z grantów Carlsberg Polska m.in. zainstalowano panele fotowoltaiczne na budynku remizy, przeprowadzono rewitalizację zieleni miejskiej na Brzeskim Rynku, przeprowadzono akcje sprzątania i segregacji śmieci, a także zorganizowano akcję edukacyjną „Jak być bardziej EKO – Kuchnia Zero Waste”.

Inf./Fot.: Carlsberg Polska

Brzesko

Brzesko - najnowsze informacje