czwartek, 6 maja 2021 12:14

W Małopolsce przekroczono barierę miliona szczepień. Niebawem ruszą następne PSP

Autor Mirosław Haładyj
W Małopolsce przekroczono barierę miliona szczepień. Niebawem ruszą następne PSP

Pierwsze szczepienie przeciw COVID-19 zostało wykonane w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie 27 grudnia 2020 r. Od tamtej pory w Małopolsce podano już 1 015 937 dawek preparatu. Osób w pełni zaszczepionych ogółem jest 254 849. Dziś dzienna liczba wykonanych szczepień jest rekordowo duża i wynosi 27 754.

Najwięcej szczepień dotychczas wykonano w Krakowie: 429 433. To właśnie Kraków – pod względem liczby wykonanych szczepień – jest drugim po Warszawie miastem wojewódzkim w Polsce.

Narodowy Program Szczepień w Małopolsce nabiera rozpędu. Wykonano już milion szczepień, a w pełni zaszczepionych Małopolan jest ponad ćwierć miliona! Do końca I kwartału w Małopolsce wykonano ponad 512 tys. szczepień, natomiast tylko w kwietniu – 443 tys. Bardzo cieszy mnie, że Małopolanie chcą się szczepić, co szczególnie było widać podczas akcji „Zaszczep się w majówkę”. Dziękuję wszystkim, którzy właśnie poprzez szczepienia przyczyniają się do wspólnej walki z epidemią. Narodowy Program Szczepień w każdym swym wymiarze jest narodowym programem odpowiedzialności

mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Aktualnie w Małopolsce działa około 580 punktów szczepień, w tym 7 wyjazdowych, czyli wykonujących szczepienia w domach osób, które ze względu na stan swojego zdrowia samodzielnie nie mogłyby dotrzeć do punktów szczepień.

Kolejne Punkty Szczepień Powszechnych niebawem

Sukcesywnie uruchamiają się kolejne Punkty Szczepień Powszechnych. Pilotaż ruszył 19 kwietnia w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olkuszu. Już wykonano tam blisko 6,6 tys. szczepień (dane z wczoraj).

Aktualnie działa łącznie 16 Punktów Szczepień Powszechnych. Są one zlokalizowane w: Olkuszu, Tarnowie, Gorlicach, dwa w Wadowicach (ZZOZ oraz Wadowickie Centrum Kultury), Proszowicach, dwa w Krakowie (Miejskie Centrum Opieki dla Osób Starszych, Przewlekle Niepełnosprawnych oraz Niesamodzielnych w Krakowie – ul. Wielicka oraz Hala Sportowa WKS Wawel Kraków – ul. Podchorążych), Dobczycach, Wieliczce, Limanowej, Myślenicach, Oświęcimiu, Kalwarii Zebrzydowskiej, Miechowie, Nowym Targu.

Zgodnie z deklaracjami samorządów w najbliższym czasie zostaną uruchomione następujące Punkty Szczepień Powszechnych:

 • 7.05. godz. 12:00 – Tauron Arena w Krakowie (UM Kraków),
 • 10.05. godz. 13:00 – Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 w Nowym Sączu Rokitniańczyków 26 (UM Nowy Sącz),
 • 10.05. godz. 15:00 – Zespół Szkół im. W. Goetla w Suchej Beskidzkiej,
  ul. Kościelna 5 (hala sportowa) (Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej),
 • 12.05. – Szpital Specjalistyczny im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu, Młyńska 5 (Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego),
 • 18.05. godz. 13:00 – Kęty, Hala OSiR, os. Nad Sołą 29 (UG Kęty).

W dotychczas uruchomionych Punktach Szczepień Powszechnych najwięcej szczepionek podano (nie licząc MOSiR w Olkuszu) w:

 • Hali sportowo-widowiskowej w Tarnowie przy ul. Gumniskiej (od 28.04): 1708,
 • Ośrodku Sportu i Rekreacji w Gorlicach od (29.04): 780,
 • Szkole Podstawowej nr 2 w Miechowie (od 4.05): 430,
 • Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnym Solne Miasto Sp. z o.o. Wieliczka (od 4.05.): 838,
 • Miejskim Centrum Opieki dla Osób Starszych, Przewlekle Niepełnosprawnych oraz Niesamodzielnych w Krakowie przy ul. Wielickiej (od 1.05): 403.

Inf.: MUW
Fot.: Photo by Steven Cornfield on Unsplash

Małopolska - najnowsze informacje