środa, 26 lipca 2023 10:40

Znany aktor prosi o pomoc. "W pożarze straciłem rodzinny dom"

Autor Patryk Trzaska
Znany aktor prosi o pomoc. "W pożarze straciłem rodzinny dom"

Wystarczyła chwila, aby dom i dobytek ich życia stanął w płomieniach. Rodzina w Jazowsku w powiecie nowosądeckim prosi o pomoc w uzbieraniu środków na odbudowę budynku. "Wierzymy, że nam się uda, bo taka już nasza, Bierytów, natura. Zresztą… nie mamy innego wyjścia. Będzie to jednak bardzo trudne, bo przewidywane koszty przekraczają nasze możliwości" – piszą w opisie zbiórki. Jak się okazało, był to rodzinny dom krakowskiego aktora, Mateusza Bieryta.

Do tego tragicznego w skutkach zdarzenia doszło w środę (19 lipca) w Jazowsku w powiecie nowosądeckim. Ogień pojawił się w domu jednorodzinnym i bardzo szybko opanował całą konstrukcję. Skala była tak duża, że do akcji gaśniczej zadysponowano strażaków z Nowego Sącza, Obidzy, Jazowska, Kadczy, Maszkowic i Łącka.

Pomimo groźnie wyglądającego zdarzenia nikt nie został ranny. Mimo to trzypokoleniowa rodzina została bez dachu nad głową. W pożarze spłonęły ich wszystkie rzeczy, ubrania, przedmioty użytku codziennego, pamiątki rodzinne, zdjęcia, instrumenty. Jak sami mówią, nie ocalało prawie nic.

Na portalu zrzutka.pl powstała zbiórka założona przez Mateusza Bieryta, pochodzącego z Sądecczyzny aktora Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, który w pożarze stracił rodzinny dom. "Ten dom był dorobkiem życia moich Rodziców. Owocem ciężkiej pracy mojego Taty, który własnymi rękami przeprowadził wszystkie remonty. Tu wychowałem się ja i trójka mojego młodszego rodzeństwa. W tym domu razem z Babcią, Dziadkiem oraz całą rodziną do wczoraj przeżywaliśmy wszystkie nasze radości i smutki. W tym domu świętowaliśmy, muzykowaliśmy, gościliśmy naszych przyjaciół. Tu żyliśmy, a dziś straciliśmy nie tylko dach nad głową, ale też olbrzymią część tego życia. Mimo ogromu tej tragedii jesteśmy razem i jesteśmy zdeterminowani, by zbudować nasz dom od nowa. Niestety, ten stary nie był w tym roku ubezpieczony, więc i my wpisujemy się dziś w stare polskie przysłowie…" – czytamy w opisie zbiórki.

W pomoc zaangażował się Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. "Jest sprawa. Spłonął rodzinny dom naszego aktora - Mateusza Bieryta. Dom, w którym żyli Rodzice, Dziadkowie i Rodzeństwo. Wszyscy są na szczęście cali i zdrowi, ale dom trzeba będzie całkowicie odbudować. Udostępniamy informację - wierząc, że wspólnie możemy pomóc im w tym ciężkim czasie, że uda się szybko sprawić, że będą się czuć bezpiecznie, u siebie. Prosimy, przeczytajcie, wpłacajcie i udostępniajcie. Dziękujemy. Mateusz Bieryt całym sercem jesteśmy z Wami!" – napisano w poście na Facebooku.

Jest sprawa❗️Drodzy❗️Spłonął rodzinny dom naszego aktora - Mateusza Bieryta. Dom, w którym żyli Rodzice, Dziadkowie i...

Opublikowany przez Teatr w Krakowie - im. Juliusza Słowackiego Piątek, 21 lipca 2023

Na chwilę pisania tego artykułu udało się zebrać blisko 195 500 tysiąca. Kwota robi wrażenie, jednak potrzeba jeszcze drugie tyle. Cel zbiórki ustawiono na 400 tysięcy złotych. "Wierzymy, że nam się uda, bo taka już nasza, Bierytów, natura. Zresztą… nie mamy innego wyjścia. Będzie to jednak bardzo trudne, bo przewidywane koszty przekraczają nasze możliwości. Proszę Was zatem, w imieniu swoim i rodziny, o finansowe wsparcie" – pisze pan Mateusz.

Link do zbiórki:

TUTAJ

fot. zrzutka.pl

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje

Rozrywka