W Olchawie wybudowano nową kapliczkę. W uroczystym poświeceniu obiektu wzięli udział autor kapliczki, prof. Czesław Dźwigaj, zaproszeni goście i mieszkańcy.
Uroczystość poświęcenia kapliczki św. Marcina w Olchawie odbyła się 10 listopada, w przededniu liturgicznego wspomnienia tego patrona. Ideą wzniesienia w tym miejscu nowego obiektu sakralnego było upamiętnienie nieistniejącego już, XIV-wiecznego drewnianego kościoła parafialnego w Olchawie, właśnie pod wezwaniem św. Marcina.
Jak podkreślano, wydarzenie było ważnym momentem dla lokalnej wspólnoty i okazją do wspólnej modlitwy oraz świętowania. Po uroczystym poświęceniu kapliczki odbyła się przy niej polowa msza święta w intencji mieszkańców oraz będąca dziękczynieniem za wszystkich, którzy przyczynili się do powstania kapliczki św. Marcina.
Szczególną zasługę ma profesor Czesław Dźwigaj, urodzony w Nowym Wiśniczu rzeźbiarz, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, który bezinteresownie wykonał obiekt.
Kapliczka ma nowoczesna formę. Składa się z dwóch połączonych części, w których jest miejsce na postawienie świec. Łączą się one tablicą, która przedstawia sylwetkę stojącego tu kiedyś kościoła, oraz upamiętnia okoliczności i osoby zaangażowane w powstanie kapliczki. Najważniejszym jej elementem, jest postawiona pod zadaszeniem figura świętego Marcina z Marcin z Tours z tradycyjną gęsią. Jak mówi legenda, gdy zmarł biskup Tours, św. Marcin, który założył pustelnię dla małej wspólnoty zakonnej, został wybrany na nowego biskupa tego miasta. Przez skromność nie chciał jednak przyjąć tego urzędu i schował się do klasztornej szopy, w której chowano gęsi. Te jednak zdradziły go swoim krzykiem i ostatecznie przyjął nową godność.
Podziękowania wszystkim, którzy dołożyli swoją cegiełkę, aby mogła się odbyć uroczystość, złożyła sołtys Olchawy, Aneta Sopata. W wydarzeniu wzięli radny sejmiku Piotr Dziurdzia, radni powiatowi Bernadeta Błoniarz i Krzysztof Kołodziejczyk, Burmistrz Nowego Wiśnicza Małgorzata Więckowska, radni oraz wykonawca kapliczki - profesor Czesław Dźwigaj.
Burmistrz Małgorzata Więckowska podkreśliła, że nowa kapliczka nie tylko łączy mieszkańców w modlitwie, ale jest stanowi symbol wspólnoty i tradycji, które są fundamentem lokalnej społeczności. Podziękowała też wszystkim, którzy zaangażowali się w budowę kapliczki i w organizację wydarzenia. Profesor Czesław Dźwigaj podkreślił z kolei, jak ważne jest pielęgnowanie tradycji lokalnych i jak wspaniale było dla niego uczestnictwo w projekcie, który łączy duchowość, sztukę i historię.
Na koniec mieszkańcy i zaproszeni goście spotkali się na okolicznościowym poczęstunku, który przygotowała Świetlica Wiejska w Olchawie oraz Koło Gospodyń Wiejskich. Nie zabrakło na nim tradycyjnych świętomarcińskich rogali. W trakcie biesiady rozstrzygnięto nawet konkurs na najsmaczniejsze rogaliki, w którym zmierzyły się gospodynie. Zwyciężczynią kulinarnej rywalizacji została Agata Rębilas, która zaserwowała rogaliki z suszoną śliwką i orzechami.
fot. UG Nowy Wiśnicz