środa, 1 czerwca 2022 14:28

W Pcimiu odsłonięto pomnik Katarzyny Smreczyńskiej. To symbol matczynej miłości

Autor Marzena Gitler
W Pcimiu odsłonięto pomnik Katarzyny Smreczyńskiej. To symbol matczynej miłości

W Pcimiu, podczas Święta Kliszczaka, odsłonięto pomnik związanej z powiatem myślenickim, Podhalem i Limanowszczyzną Katarzyny Smreczyńskiej, matki Władysława Orkana – symboliczny pomnik Matek Oddanych Dzieciom.

Katarzyna Smreczyńska, matka pisarza Młodej Polski Władysława Orkana była gawędziarką i autorką opowiadań ludowych. Urodziła się w 1846 roku w Porębie Wielkiej, a zmarła w 1936 roku w Zakopanem.

Katarzyna Smreczyńska pochodziła z chłopskiej rodziny, nie posiadała wykształcenia, ale włożyła wiele wysiłku w to, by zapewnić je swoim synom. To w dużej mierze dzięki jej wytrwałości i poświęceniu mogli kształcić się w Krakowie: każdego miesiąca pokonywała pieszo dziesiątki kilometrów - z Poręby Wielkiej do Krakowa - chcąc zapewnić im byt i wyżywienie. Dlatego właśnie jej symboliczny pomnik stanął w miejscu położonym na tej trasie – w Pcimiu.

Wykonawcą rzeźby jest światowej sławy artysta Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie - prof. Czesław Dźwigaj. Budowa pomnika została dofinansowana w ramach Programu Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej - 2021”. Inicjatorem projektu pn. „Budowa Pomnika Matek Oddanych Dzieciom - Matki Władysława Orkana” był Związek Podhalan w Polsce im. Świętego Jana Pawła II, we współpracy z wójtem gminy Pcim Piotrem Hajdukiem.

28 maja nastąpiło uroczyste odsłonięcie pomnika. Obok organizatorów i twórcy pomnika, sobotnie wydarzenie uświetnili swoją obecnością także: wicepremier prof. Piotr Gliński, senator Andrzej Pająk, posłowie Władysław Kurowski oraz Patryk Wicher, wojewoda Małopolski Łukasz Kmita, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Jan Piczura, radni sejmiku Stanisław Bisztyga i Robert Bylica, samorządowcy z gminy Pcim i gmin ościennych, Dyrektor Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku - Maciej Aleksandrowicz i Przedstawiciele Związku Podhalan w Polsce.

Po odsłonięciu Pomnika i złożeniu kwiatów uczestnicy uroczystości wraz z pocztami sztandarowymi i orkiestrą przemaszerowali na plac przy Kompleksie KS Pcimianka, gdzie zostały wygłoszone okolicznościowe przemówienia. Premier Mateusz Morawiecki przysłał list okolicznościowy. List gratulacyjny Iwony Gibas – Członka Zarządu Województwa Małopolskiego odczytał radny województwa Robert Bylica.

Zwieńczeniem uroczystości było symboliczne przekazanie popiersia Katarzyny Smreczyńskiej dla Gminy Niedźwiedź i wręczenie pamiątkowych statuetek - miniatur pomnika Katarzyny Smreczyńskiej Matki Władysława Orkana - symbolicznego pomnika Matek Oddanych Dzieciom.

Uroczystość uświetniły występy zespołów folklorystycznych z różnych regionów Polski, w tym m.in. góralska Kapela Ciupaga. Odsłonięcie pomnika była częścią organizowanego w Pcimiu dwudniowego Święta Kliszczaka. Cykliczne wydarzenie nawiązuje do tradycji i obyczajów kliszczaków, czyli górali myślenickich zamieszkujących gminy: Pcim, Tokarnię i Lubień. Odbywa się od 2004 roku.

fot. Krystian Rydz/Urząd Gminy Pcim

Myślenice - najnowsze informacje