poniedziałek, 30 października 2023 11:22

W Skawinie powstanie osiedle mieszkań na wynajem [WIDEO]

Autor Marzena Gitler
W Skawinie powstanie osiedle mieszkań na wynajem [WIDEO]

W Skawinie rusza budowa osiedla domów z mieszkaniami na wynajem. Pięć bloków powstanie przy ul. Torowej, w sąsiedztwie Skawińskiej Strefy Gospodarczej. Inwestycja ma być gotowa w 2025 roku.

W Skawinie rusza budowa nowego osiedla domów. Inwestycja jest wynikiem współpracy skawińskiego samorządu oraz PFR Nieruchomości, a realizatorem będzie Chemobudowa - Kraków. O inwestycji mówią burmistrz Skawiny - Norbert Rzepisko, Wojciech Caruk - prezes zarządu PFR Nieruchomości S.A i Andrzej Wyszyński - prezes zarządu Chemobudowa – Kraków.

Osiedle pięciu domów powstanie w Skawinie, przy ul. Torowej, tuż przy granicy Strefy Aktywności Gospodarczej. W pięciu budynkach powstanie w sumie 190 mieszkań o powierzchni od 28 do 57 m2. Cześć z nich zostanie przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W dwóch, na parterze będą znajdować się garaże.

Na poświęconym nowej inwestycji spotkaniu z mediami burmistrz Skawiny, Norbert Rzepisko mówił o tym, jak intensywnie rozwija się ta podkrakowska gmina. W najbliższym czasie przez prywatnych inwestorów wybudowanych zostanie 30 nowych domów wielorodzinnych w północnej, graniczącej z Krakowem części miasta. Zainteresowanie zamieszkaniem w Krakowie wynika w dużej mierze z powodu powstawania tu miejsc pracy. Do zakładów i firm funkcjonujących w SAG przyjeżdża codziennie wielu mieszkańców Krakowa. Jak zdradził, firma z branży implantów chirurgicznych - nowy inwestor w Skawinie, będzie potrzebować 1000 pracowników. Gmina zadbała o budzącą poprzednio zastrzeżenia jakość powietrza. - W ciągu ostatniego roku były tylko 3 dni z przekroczonymi normami - przypomniał burmistrz. Jak zapewnił Gmina jest gotowa na nowych mieszkańców. Jest nowy żłobek i przedszkole, są miejsca dla wszystkich dzieci, w szkołach nie ma nauki zmianowej, powstanie też nowa szkoła.

Z inicjatywą budowy osiedla mieszkań na wynajem w Skawinie wyszedł PFR Nieruchomości S.A., który zarządza aktywami dwóch zamkniętych funduszy inwestycyjnych – Funduszu Mieszkań na Wynajem oraz Funduszu Mieszkań dla Rozwoju. To spółka, która realizowała podobne inwestycje m.in. w Krakowie przy ul. Drukarskiej i w Nowym Targu. Wybrano tę lokalizację, bo tu mieszkania na wynajem są najbardziej potrzebne. Inwestycja powstaje w pobliżu granicy z Krakowem, z którym Skawina jest bardzo dobrze skomunikowana. Nowe osiedle powstaje na działkach należących do samorządu, które po zakończeniu inwestycji PFR Nieruchomości odkupi po cenach rynkowych. Z osiedla jest 400 metrów do przystanku kolejowego, a podziemne przejście pozwala na bezpieczną drogę do centrum miasta.

Realizatorem budowy będzie Chemobudowa - Kraków - firma znana ze swojej rzetelności. Mieszkania będą wykończone w stanie deweloperskim, co obniży koszty inwestycji. Będą objęte serwisem gwarancyjnym. Pomiędzy blokami zaplanowano miejsce na plac zabaw. Jak zapewniał Andrzej Wyszyński - prezes zarządu Chemobudowa – Kraków całość prac zakończy się w czwartym kwartale 2025 roku.

Koszt wynajmu mieszkań będzie niższy dzięki programowi Mieszkanie na start, którego warunki określi gmina. Najemcy mogą liczyć na dopłaty nawet do wysokości 80 proc. wysokości czynszu. Jedynym warunkiem najmu będzie zweryfikowana zdolność czynszowa.

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje

Rozrywka