środa, 24 kwietnia 2024 13:19

W tej gminie z powiatu krakowskiego potrafią dbać o porządek. Zorganizowano wielkie sprzątanie

Autor Norbert Kwiatkowski
W tej gminie z powiatu krakowskiego potrafią dbać o porządek. Zorganizowano wielkie sprzątanie

Jak każdego roku - na przełomie marca i kwietnia - na terenie gminy Zielonki zorganizowano wielką wiosenną akcję sprzątania miejscowości, która traktowana jest niezwykle poważnie przez mieszkańców.

Harmonogram został zaplanowany już wcześniej, tak by precyzyjnie określić, w którym dniu dana miejscowość będzie sprzątana:

I tak o to 9 marca Stowarzyszenie Korzkiew zorganizowało akcję, która objęła Januszowice, Korzkiew, Grębynice i Niebyłą. Wzięli w nim udział, członkowie i sympatycy stowarzyszenia, mieszkańcy oraz młodzież z 1. Szczepu „Zielonego” im. Tadeusza Kościuszki. Wśród zebranych śmieci znalazły się opony, butelki, a nawet część roweru.

Następnie, 16 marca w myśl hasła „Sąsiedzko, rodzinnie i indywidualnie” około 80 osób sprzątało Bibice. Worki na śmieci i rękawiczki zostały umieszczone przez sołtysa w czterech lokalizacjach: obok Domu Ludowego, na skrzyżowaniu ul. Leśnej i ul. Zagaje, przy placu zabaw na ul. Spacerowej oraz przy placu zabaw na ul. Niezapominajek. Zebrano ponad 10 worków na odcinku ul. Zagaje i Lipowa do wysokości Kwiatów Polnych oraz prawie 10 worków w dolinie Bibiczanki przy Domu Ludowym. Zapełnione worki zostawiano w wyznaczonych lokalizacjach. Następnie zostały one odebrane przez zespół gospodarczy Urzędu Gminy. Finalnie zostało zebranych 120 pełnych worków.

Tego samego dnia, około 25 osób sprzątało Pękowice. Regularnie przeprowadzane akcje przyniosły oczekiwane efekty. Świadczą o tym m.in. śmieci, które znalazły się w workach. W przeciwieństwie do poprzednich odsłon, gdzie uczestnicy zbierali duże gabaryty przemysłowe, w tym roku najwięcej było drobnych zanieczyszczeń. Uczestnicy zebrali około 25 worków z nieczystościami.

Z kolei tydzień później ruszyła akcja „Czyste Węgrzce”. Podczas zbiórki przy budynku OSP rozdane zostały worki i rękawice ochronne. W tym roku w akcję sprzątania sołectwa włączyli się harcerze z 1. Szczepu Zielonego im. Tadeusza Kościuszki oraz dzieci i młodzieży z Młodzieżowej Grupy Pożarniczej działającej przy OSP Węgrzce. Sprzatanie objęło ulice: C3, C1, A10, Stary Trakt, Forteczną, A5 i A8. Zebrano prawie 40 worków, które zostały pozostawione w ustalonych miejscach, a następnie zabrane przez zespół gospodarczy Urzędu Gminy. Wśród śmieci jak zwykle dominowały butelki po napojach alkoholowych i wszelkiego rodzaju opakowania foliowe.

Kolejne akcje odbyły się już w kwietniu. 13 dnia miesiąca około 25 osób w tym 12 dzieci sprzątało w Brzozówce. Podczas zbiórki, która miała miejsce o godz. 14 przy ul. Krzemionki, zostały rozdane worki i rękawice. Akcja objęła cały obszar miejscowości. Jak podkreślają organizatorzy, w tym roku uczestnicy napotkali znacznie mniejszą ilość śmieci niż w ubiegłych latach. Udało się zebrać około 30 worków. Na koniec wszyscy obecni mieli możliwość zjedzenia dan z grilla.

Dzień później - 13 kwietnia - 18 osób sprzątało Garliczkę. Grupa, w której znalazło się 10 dzieci przeszło głównymi ulicami miejscowości i pozbierało śmieci z poboczy i rowów melioracyjnych. Podczas wydarzenia zasadzono kwiaty na działce sołeckiej. Dla wszystkich uczestników przygotowano ciepły poczęstunek, każdy otrzymał też sadzonki stokrotek.

Tego samego dnia sprzątano także w Owczarach. Zebrano około 25 worków śmieci, 10 opon, części samochodowe plastikowe pojemniki po materiałach budowlanych. Zebrane śmieci zostały przetransportowane w jedno miejsce przez strażaków z OSP.

Foto: Gmina Zielonki

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje

Rozrywka