czwartek, 29 kwietnia 2021 07:49

W tym powiecie szczepią aż miło! Czołówka ogólnopolska

Autor Norbert Kwiatkowski
W tym powiecie szczepią aż miło! Czołówka ogólnopolska

Powiat miechowski plasuje się w czołówce samorządów nie tylko w samej Małopolsce, ale skali całego kraju pod względem liczby wykonanych szczepień. Według dzisiejszych statystyk, ogólna liczba wykonanych szczepień na Miechowszczyźnie wynosi 21 018 osób, zaś dzienna – 642. Liczba osób w pełni zaszczepionych (dwoma dawkami) to już 5 378 osób, zaś dzienna 143.

Warto podkreślić, iż sam miechowski szpital w zorganizowanych punktach u siebie i w Liceum Ogólnokształcącym zaszczepił dotychczas 10 940 osób. Część osób zaszczepionych pochodziła z innych powiatów.

Dla porównania, w całej Małopolsce zaszczepiono dotychczas 876 960 osób (przez ostatni dzień – 18 357, w pełni ogółem – 214 785, ostatniego dnia w pełni – 4 951). Powiat Proszowicki na 28 kwietnia notuje ogółem 8 787 zaszczepionych, w tym ostatniego dnia – 209, w pełni ogółem – 2 293, dziennie w pełni ogółem – 1), a znacznie większy od naszego powiatu - olkuski – 27 311 zaszczepionych ogółem, dziennie – 596, w pełni ogółem – 4 921, dziennie w pełni ogółem – 58.

Procent zaszczepionych mieszkańców w poszczególnych powiatach  Małopolski:

Osoby zaszczepione w Małopolsce - mapa / Głos24
Osoby zaszczepione w Małopolsce - mapa / Głos24

W środę 28 kwietnia Starosta Miechowski Jacek Kobyłka wraz z dyrektorem Szpitala św. Anny odwiedzili szpitalny punkt szczepień zorganizowany w sali gimnastycznej Liceum Ogólnokształcącego w Miechowie, który przypomnijmy decyzją władz Powiatu Miechowskiego, dyrekcji Szpitala i w porozumieniu z dyrekcją szkoły, ruszył w tym miejscu 15 marca br. W sali zorganizowanych jest 7 punktów szczepień. Obiekt sprzyja tym zabiegom, bowiem jego usytuowanie, dostępność parkingu, jak i osobne wejście oraz wyjście, sprzyja zachowaniu norm sanitarnych, a tym samym organizacji szczepień przeciw „Covid-19”. Co prawda zdarzają się sporadycznie sytuacje nerwowe, ale wynikają one głównie z błędów ogólnopolskiego systemu informatycznego lub nieotrzymania przez punkt odpowiedniej (przewidzianej na dany dzień) liczby szczepionek.

Według dzisiejszych danych, liczba osób z pozytywnym wynikiem za ostatnią dobę wynosi 26 (5,34 na 10 tys. mieszkańców). Nie ma na szczęście przypadków śmiertelnych. Jak podaje dyr. Dróżdż, w szpitalu liczba pobrań testów PCR z dnia poprzedniego wynosi 40 (łącznie 9 668). Dodatkowo wykonano 19 testów antygenowych na SOR. W szpitalu zajęte są obecnie 54 łóżka „covidowe”, zaś 6 pacjentów oczekuje na wynik. Niepokoi liczba osób potrzebujących intensywnej terapii – 9, z czego 7 przebywa pod respiratorami i 2 na tlenie. Poza OIT, 35 pacjentów korzysta ze wspomagania tlenowego, w tym 4 z tzw. wysokoprzepływowej tlenoterapii.

Krzysztof Capiga, rzecznik prasowy Starostwa

Foto: Szpital w Miechowie

Miechów - najnowsze informacje