czwartek, 17 listopada 2022 15:26

Wakacje w Turcji – jak zaplanować wymarzony wyjazd?

Autor Artykuł zewnętrzny
Wakacje w Turcji – jak zaplanować wymarzony wyjazd?

Nie da się ukryć, że wakacje na Riwierze Tureckiej dla wielu z nas są spełnieniem najskrytszych marzeń. Wynika to z faktu, że Turcja ma nam do zaoferowania dosłownie wszystko to, czego nam potrzeba. Znajdziemy tam przepiękne, piaszczyste plaże, niesamowicie prestiżowe restauracje i co najważniejsze także i masę atrakcji, z których możemy korzystać bez większych problemów. Warto jednak zauważyć, że dla przeciętnego turysty najbardziej liczy się obecnie ekonomia wyjazdu oraz to, na co on może sobie pozwolić będąc już na miejscu. Wobec tego jak zaplanować wymarzone wakacje w Turcji i z jakimi kosztami trzeba będzie się liczyć?

Wakacje w Turcji- ile wydamy na przeloty?

Planując wakacje w Turcji na własną rękę z pewnością noclegi w Turcji oraz przeloty mogą być dla nas największym wydatkiem. Warto planowanie wczasów w Turcji rozpocząć naturalnie od przelotów, gdyż to one będą w tym momencie najważniejsze. Oczywiście turyści muszą być świadomi tego, że praktycznie każda linia lotnicza podnosi ceny biletów w momencie, kiedy zbliża się sezon turystyczny. Do klasycznych i najchętniej odwiedzanych miast Riwiery Tureckiej - Antalyi i Alanyi, ceny biletów kształtują się na poziomie około 1500-3000 złotych. Wszystko będzie uzależnione od tego, z jakiego miasta planujemy podróż, a także jakie linie lotnicze wybierzemy. Niemniej jednak możemy się tam dostać tanimi przewoźnikami jak np. Ryanair lub WizzAir. Warto pamiętać, że finalna cena biletu uzależniona jest także od tego, czy zabieramy ze sobą większy bagaż. Jeśli tak, to będziemy musieli do cen biletów doliczyć mniej więcej około 300-400 złotych. Warto również pamiętać, że im wcześniej zdecydujemy się na rezerwację lotów, tym tańsze mogą one być.

Hotele w Turcji- jaki jest ich koszt?

Noclegi w Turcji są maksymalnie zróżnicowane. Warto więc o tym pamiętać, że finalna cena jaką zapłacimy za nocleg będzie uzależniona od standardu oraz od miejsca. Najlepsze hotele w Turcji oczywiście znajdziemy w Antalyi oraz Alanyi, a także w nieco mniejszych miastach i miasteczkach Riwiery Tureckiej. Warto w tym momencie zwrócić uwagę na to, że noclegi w Turcji w najwyższym standardzie to zwykle koszt od 800 złotych- w górę- za noc dla jednej osoby. Niemniej jednak znajdziemy także hotele w Turcji w nieco niższym- aczkolwiek dalej przystępnym standardzie- gdzie za noc dla jednej osoby zapłacimy około 200-300 złotych dla jednej osoby. Warto również pod uwagę brać to, że hotele w Turcji zlokalizowane nieco dalej, na obrzeżach kurortów będą o wiele tańsze, niż te noclegi w Turcji, które znajdują się w samych centrach miast.

Wakacje w Turcji - dojazd z lotniska i koszt miejskiego transportu lub wypożyczenia auta

Jeśli hotele w Turcji mamy już zarezerwowane, to kolejną kwestią jest zorganizowanie sobie przejazdu z lotniska, a także sposobu, w jaki będziemy się po danym mieście poruszać. Zacznijmy od tego, że lotniska w tureckich miastach zwykle są zlokalizowane około 15-20 kilometrów od ich faktycznego centrum. Wobec tego na dojazd z lotniska możemy wybrać komunikację miejską lub wypożyczenie własnego samochodu. Obie możliwości przedstawiają się dość korzystnie pod względem finansowym, choć to komunikacja miejska wydaje się być nieco tańszym rozwiązaniem. Z bilet na jeden przejazd zapłacimy około 5 lirów tureckich czyli około 1,5 złotych. Z kolei wypożyczenie samochodu na jeden dzień to około 100-200 złotych. Niemniej jednak weźmy pod uwagę również to, że samochód trzeba będzie tankować. Wówczas za litr benzyny zapłacimy około 3-5 złotych. Jednak hotele w Turcji i wszelakie atrakcje zwykle znajdują się w pobliżu przystanków miejskich, więc wybór komunikacji miejskiej wydaje się być zasadny.

Wczasy w Turcji- ile wydamy w tureckich restauracjach?

Hotele w Turcji zwykle oferują nam dostęp do ich restauracji, jednak może to być dość droga przyjemność. Zupełnie inaczej tureckie restauracje kształtują swoje ceny w mieście. Przede wszystkim za dobry i pełny obiad zapłacimy około 50-70 złotych, co z pewnością nie jest zbyt wygórowaną ceną. Za zwykłego, tureckiego kebaba zapłacimy z kolei niecałe 10 złotych. Wobec tego ceny w tureckich restauracjach nie są wysokie. Spędzając więc wakacje w Turcji możemy śmiało zdecydować się na jedzenie "na mieście". Nasze wczasy w Turcji wówczas będziemy mogli zaliczyć do wyjątkowo udanych.

Wakacje w Turcji- ile wydamy na produkty spożywcze?

Spędzając wczasy w Turcji z pewnością będziemy musieli również uwzględnić posiłki przygotowywane samodzielnie. Wobec tego nie ominą nas i zakupy spożywcze. Ich koszt jednak nie będzie dla nas obciążeniem. Wakacje w Turcji i zakupy w marketach spożywczych to ceny nieco tańsze od tych, które obowiązują w naszym kraju. Dla przykładu koszt chleba to około 2,5 złotych, zaś jeden litr mleka będzie nas kosztował około 3 złote. Oczywiście tureckie piwo podczas wakacji w Turcji będzie nieco droższe i zapłacimy za niego około 5-10 złotych, z kolei za butelkę tureckiego wina około 20-45 złotych w zależności od jego rodzaju. Produkty spożywcze nie będą obciążeniem naszego budżetu na wakacjach w Turcji.

Turystyka

Turystyka - najnowsze informacje

Rozrywka