wtorek, 17 września 2019 14:23

Walka z oszustwami podatkowymi wyzwaniem dla UE

Autor Bernard Szwabowski
Walka z oszustwami podatkowymi wyzwaniem dla UE

Podczas ostatniej kadencji europarlamentu w walce z przestępstwami podatkowymi poczyniono postępy, jednak wciąż pozostaje dużo do zrobienia – ocenia Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego.

Na przestrzeni ostatnich pięciu lat w związku z ujawnieniem powtarzających się przypadków wyciekania podatków oraz powiązanymi śledztwami dziennikarskimi w pracach europarlamentu i unijnych instytucji na politykę podatkową i walkę z oszustwami podatkowymi zwrócono szczególną uwagę. Cel jest oczywisty: odzyskanie dochodów podatkowych nieprzekazanych na rzecz organów publicznych (według szacunków z 2012 r. każdego  roku  UE  traciła około 1 bln EUR). Ale chodzi też o zapewnienie sprawiedliwości podatkowej, tak by oszuści nie byli uprzywilejowani w stosunku do podatników przestrzegających przepisów.

„Walka z oszustwami podatkowymi obejmuje nie tylko działania przeciwko postępowaniu niezgodnemu z prawem, ale również odstraszanie oszustów i środki służące zapewnieniu przestrzegania przepisów” – podkreśla Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego.

Wymaga to wprowadzenia znacznych zmian do przepisów podatkowych, tak by dostosowywać je do skali i charakteru oszustw. Jak zaznacza Biuro, trzeba jednak pamiętać, że oszuści szybko się uczą.

„Wszystkie środki należy monitorować i aktualizować wraz z ewolucją stanu prawnego i rozwojem technologicznym, które często są natychmiast uwzględniane i wykorzystywane w kontekście oszustw podatkowych” – czytamy w analizie.

Ponadto ze względu na charakter oszustw podatkowych, wszelkie działania należy podejmować na szczeblu globalnym. „Oznacza to potrzebę aktywnego i spójnego podejścia międzynarodowego” – wskazuje BAPE.

fot : © European Union, 2017 – Source: EC/Lukasz Kobus;

Europa i świat - najnowsze informacje