niedziela, 23 stycznia 2022 20:41

WHO: Omikron zakończy pandemię w Europie. Dlaczego?

Autor Marzena Gitler
WHO: Omikron zakończy pandemię w Europie. Dlaczego?

Hans Kluge, dyrektor regionalny Światowej Organizacji Zdrowia na Europę, stwierdził w niedzielę, że prawdopodobnie zbliżamy się do końca pandemii koronawirusa na kontynencie. Skąd takie przypuszczenia?

– To prawdopodobne, że kontynent zmierza w kierunku pokonania pandemii – powiedział Hans Kluge, dyrektor regionalny Światowej Organizacji Zdrowia na Europę. Informację przekazała agencja AFP.

Dyrektor regionalny WHO ocenił, że do marca 2022 r. około 60 proc. Europejczyków może zakazić się wariantem Omikron. Po osiągnięciu szczytu zakażeń "wykształcona zostanie kilkutygodniowa odporność populacyjna wynikająca z kampanii szczepień lub przejścia choroby COVID-19" – stwierdził Hans Kluge. – Oczekujemy, że sytuacja znacząco się uspokoi przed nawrotem choroby w okolicach końca roku, jednak powrót ten nie będzie oznaczał powrotu pandemii – dodał.

Obejmujące 53 kraje biuro WHO na Europę podało, że w regionie w połowie stycznia wariant Omikron odpowiadał za 15 proc. wszystkich nowych zakażeń koronawirusem.

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje