niedziela, 17 września 2023 05:13

Wiejski quest rowerowy za nami. To wyjątkowe wydarzenie

Autor Norbert Kwiatkowski
Wiejski quest rowerowy za nami. To wyjątkowe wydarzenie

Za nami kolejna edycja rodzinnego rajdu rowerowego: „Co słonko widziało, czyli wiejski quest rowerowy przez trzy gminy i osiem sołectw”.  Organizatorem rajdu było Stowarzyszenie „Perła Pękowic”, przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Krakowie i patronacie promocyjnym Gminy Zielonki.

W słoneczną sobotę, ponad stu rowerzystów i rowerzystek, startując z Giebułtowa bądź z Batowic, przemierzało tereny trzech gmin: Zielonek, Wielkiej Wsi i Michałowic, kierując swe koła do Węgrzc, na finał questu.

Po drodze uczestnicy zatrzymywali się w sołeckich „pitstopach”, gdzie czekały na nich różne atrakcje i zadania do wykonania, ale przede wszystkim uśmiechnięci i gościnni mieszkańcy.

W Pękowicach uczestnicy rajdu wykonali zadanie iście deweloperskie – wspólnie wybudowali osiedle domków dla skrzydlatych jerzyków, za co zostali obdarowani kolorowymi, włóczkowymi ptaszkami.

W Zielonkach odwiedzili magiczną enklawę przyrodniczą „Żabie Doły”, skąd wyjechali zaopatrzeni w nasiona do założenia mini-łączki kwietnej, a w Bibicach zobaczyli izbę regionalną i przekonali się, że „etno jest cool”.

W Raciborowicach questowicze zwiedzili perłę architektoniczną – średniowieczny kościół św. Małgorzaty, w Bosutowie pod pomnikiem pamięci kosynierów poznali dzieje zrywu kościuszkowskiego, w Dziekanowicach zaś posłuchali opowieści prof. M. Wyżgi – wybitnego znawcy lokalnej historii.

Po zebraniu kompletu pieczątek na specjalnych kartach questu, bogatsi o wiedzę i wrażenia, na finale questu w Węgrzcach wszyscy zostali obdarowani rowerowymi upominkami.

Impreza cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, a rowerzystom towarzyszył uśmiech od ucha do ucha, nawet przy ciężkich podjazdach! To dowód, że mieszkańcy lubią spędzać czas aktywnie i rodzinnie. Międzygminny charakter nadał rajdowi dodatkowego kolorytu. Może takie wydarzenie uda się wpisać na stałe w kalendarz lokalnych imprez?

Źródło oraz foto: Gmina Zielonki

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje

Rozrywka