wtorek, 10 stycznia 2023 13:19

Wieliczka. Polsko-ukraińskie świętowanie wschodniego Bożego Narodzenia

Autor Marzena Gitler
Wieliczka. Polsko-ukraińskie świętowanie wschodniego Bożego Narodzenia

7 stycznia dworzec autobusowy w Wieliczce stał się miejscem wyjątkowego, świątecznego spotkania dla mieszkających tu przyjaciół z Ukrainy, świętujących Boże Narodzenie zgodnie z tradycja Kościoła Wschodniego. Kolejne spotkanie zorganizowano w ośrodku dla uchodźców w Grabiu.

- Nie przypadkowo spotykamy się dzisiaj na dworcu w Wieliczce. Ten dworzec jest symbolem Waszej wędrówki już prawie od roku. Tutaj docierały pierwsze osoby z Ukrainy po wybuchu wojny, tutaj przez kilka miesięcy prowadzony był punkt żywieniowy oraz udzielana była pomoc i wsparcie w punkcie informacyjnym. W ten świąteczny dzień znów się tu spotykamy. Dziękuję, że jesteście częścią naszej społeczności, że jesteście mieszkańcami tego miasta. A mieszkańcom Wieliczki dziękuję za gościnę - powiedział Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

W świątecznym spotkaniu uczestniczył ks. Jarosław Antosiuk z Parafii Prawosławnej pod wezwaniem Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie a wspaniałą świąteczna atmosferę stworzyła Schola Hosanna ze Strumian Schola Hosanna - parafia Strumiany oraz grupa kolędnicza z parafii prawosławnej w Krakowie.

Po spotkaniu w Wieliczce podobne spotkanie odbyło się w Grabiu, gdzie nieprzerwanie od marca działa Centrum Pomocy dla Ukrainy.

Mieszkańcy ośrodka przygotowali występ artystyczny a także wspaniałe ukraińskie potrawy. Był czas na wspólne kolędowanie wraz z grupą kolędniczą z Parafii Prawosławnej pod wezwaniem Zaśnięcia Najświętszej Maryii Panny w Krakowie oraz z niezastąpionym Michałem Matuszewskim, który wykonał także kolędy ukraińskie.

- Kilka minut temu spotkaliśmy się na dworcu w Wieliczce z osobami z Ukrainy, by wspólnie świętować Boże Narodzenie, a teraz spotykamy się tu w Grabiu. Pierwsze spotkanie odbyło się nieprzypadkowo na dworcu, gdyż dworzec to symbol podróży. A myślę, że już niemal od roku wspólnie taką podróż przeżywamy. Dla Was Wieliczka, Grabie to przystanek. Życzę Wam, abyście z tego przystanku mogli jak najszybciej wrócić do swoich domów - powiedział Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.  

Życzenia świąteczne złożył również ks. Jarosław Antosiuk z Parafii Prawosławnej pod wezwaniem Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie. Ksiądz Proboszcz podziękował również za gościnność i pomoc dla osób uciekających przed wojną w Ukrainie.

inf. i fot. UMiG Wieliczka

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje